11 bin ölümden sorumlu 96 yaşındaki Nazi sekreteri, hakim karşısında

76 yıl sonra, Nazi rejimi döneminde işlenen suçlarla ilgili bir dava daha başlıyor. Stutthof Toplama Kampı'nda sekreter olarak görev yapan Irmgard F., 96 yaşında hakim karşısına çıkıyor.

KRONOS 30 Eylül 2021 DÜNYA

Almanya’da Nazi döneminde toplama kamplarında insanları öldüren eylemlere imza atan dönemin yetkililerinin bulunup yargılandığı davalara bir yenisi ekleniyor. Polonya’da Nazi işgali sırasında Stutthof Toplama Kampı’nda sekreter olarak görev yapan Irmgard F., 96 yaşında hakim karşısında.

Kampta çalıştığı yıllarda 18-19 yaşlarında olan Irmhard F., 11 bin kişinin ölümüne yardım ve yataklık ile suçlanıyor.

‘SİSTEMATİK ÖLDÜRMEYE YARDIM’LA SUÇLANIYOR

96 yaşındaki F., Stutthof toplama kampında Haziran 1943-Nisan 1945 döneminde kamp komutanının sekreteri olarak esirlerin sistematik bir şekilde öldürülmesine yardımla suçlanıyor.

Polonya’nın Gdansk kenti yakınlarındaki kampta, aralarında Yahudi esirlerin yanı sıra Polonyalı partizanlar ve Sovyet savaş esirlerinin de bulunduğu yaklaşık 65 bin kişi katledilmişti. Davaya taraf olan Yahudi Soykırımından hayatta kalanların avukatı Christoph Rueckel, F.’nin kamp komutanının tüm yazışmalarını gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Tüm sürgün ve infaz emirlerini kendisi kağıda geçiriyor, tüm mesajlar kendisi tarafından gönderiliyordu” dedi.

26 DURUŞMA YAPILACAK

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre; davayı gören mahkeme, Şubat ayında F.’nin sağlık durumunun yargılanmaya müsait olduğuna karar vermişti. Ancak yine de sanığın yaşı nedeniyle duruşmaların kısa tutulacağı, bu nedenle 26 duruşmanın planlandığı davada kararın açıklanmasının 2022 yılı Haziran ayını bulacağı belirtiliyor.

YAŞLI NAZİ’LER YARGILANIYOR

Son olarak Nazi dönemindeki milis güçlerinden Koruma Timi (SS) mensubu Bruno D. 93 yaşında yargıç karşısına çıkarak Temmuz ayında iki yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak cezası ertelenmişti. Bir hafta önce de Berlin yakınlarındaki Neurippin kampında gardiyanlık yapan 100 yaşındaki bir kişinin davası başlamıştı.