1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi, yeniden satışa çıkarıldı

Mardin Artuklu’da 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi, bu kez açık artırmayla yurt dışında satışa sunuldu. Açık arttırma için istenen bedel ise 5 milyon TL.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Şeker Mahallesi’nde 1. sınıf tarihi eser olan 1700 yıllık Mor Yuhanna Kilisesi, 1 yıl önce internet üzerinden 7 milyon 250 bin lira fiyat biçilerek satışa sunulmuştu. Tepkiler üzerine satışı gerçekleştirilemeyen Mor Yuhanna Kilisesi, bu kez yurt dışında 5 milyon TL bedelle açık artırmayla satışa sunuldu.

Danışmanı aracılığıyla kiliseyi açık arttırmaya sunan mal sahibi Murat Tekcan, “kilisenin özüne dönmesi için” Süryani cemaatine satmak istediğini söyledi.

“SÜRYANİ CEMAATİNE SATMAK İSTİYORUM”

Kilisenin babasından kendisine kaldığını belirten Tekcan, “Miras olarak tek dayanağım burası. Burası 1. sınıf tarihi eser. İki bin yıllık ömrü var. İçinde üç tane kardinal mezarı ve iki tünel var. Bir tünelin kaleye, bir tünelin Deyrulzafaran Manastırı’na çıktığı söyleniyor. En uzun tünel 8 buçuk kilometre gidiyor. Biz burayı satmak istiyoruz ve satacağız. Yurt dışından bağlantılarımız var. Bir Süryani cemaatine satmak istiyoruz özüne dönmesi için” dedi.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Mardin Bağımsız Milletvekili Tuma Çelik, Mor Yuhanna Kilisesi’nin yeniden satışa sunulması üzerine TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “Bilindiği gibi ibadethaneler dinlerin kutsallarıdır. Süryani toplumu için de kiliseleri kutsal ve önemlidir. Dini öneminin yanında 1600 yıllık bir geçmişe sahip olan Mor Yuhanna Kilisesi, birden fazla kültüre tanıklık etmiş kültürel bir değerdir. Sosyal devlet ilkesi gereği, yöneticiler yurttaşlarının ibadethanelerini de korumak zorundadır. Bu aynı zamanda ibadet özgürlüğünün de en temel gereğidir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Çelik, “Süryani toplumunun Mardin ve çevresinde nüfus olarak sayısının azalması kiliselerin dini önemlerinden bir şey kaybettirmez. Nasıl ki Edirne’de bulunan Selimiye Camii, sadece Edirne değil bütün Müslümanlar ve Türkiye için büyük önem taşıyorsa kiliselerde Hristiyan toplumu için önem ifade etmektedir” ifadesini kullandı.