Yıllardır trafik kazasında hayatını kaybedenlere adanmış anıtları fotoğraflıyor

Projeye 20 yıl önce oğlunun yol kenarında gördüğü küçük bir oyuncak ayı ve haç sembolünün ne olduğunu sormasıyla başladığını anlatan foto muhabiri Martin Evans, 16 yaşından bu yana fotoğraf çekiyor.

DENİZ İSTANBULLU 23 Mayıs 2021

2000’li yıllarda Yunanistan’a yaptığım karayolu seyahatinde dikkatimi çeken şeylerden biri, yol üstündeki küçük haç sembolleri olan anıtlardı. Daha çok, kaza yapmaya müsait tehlikeli noktalarda gördüğüm bu işaretlerin bir süre sonra o noktada trafik kazasında hayatını kaybetmiş insanların hatırasına binaen dikildiğini öğrenmiştim. Avrupa’nın diğer ülkelerinde pek de görmeye alışık olmadığımız bu gelenek, Amerika’da bir hayli yaygın. Neredeyse ülkenin her karayolunda karşınıza trafik kazasında hayatını kaybetmiş birinin hatırasına dikilmiş bir anıt ile birlikte kazada hayatını kaybeden kişiye ait bir nesneyi görmek mümkün.

Projeye 20 yıl önce oğlunun yol kenarında gördüğü küçük bir oyuncak ayı ve haç sembolünün ne olduğunu sormasıyla başladığını anlatan foto muhabiri Martin Evans, 16 yaşından bu yana fotoğraf çekiyor. Evans, “Oğlumun sorusuna kadar bu anıtların farkında bile değildim diyebilirim. Ülkenin birçok noktasına seyahat ettikçe daha fazla ilgimi çeken anıtları fotoğraflamaya başladım ve hâlen çekiyorum,” diyor.

Fotoğrafladığı anıtların bazılarının kısa süre sonra unutulduğunu, bazılarının ise 20 yıldır bakımlarının yapıldığını ve hâlâ ayakta durduğunu anlatan Evans, birçok defa aile yakınları ya da polis tarafından ne yaptığının sorgulandığını dile getiriyor.

Evans, bu küçük noktaların insanların hayatlarının birkaç saniye içinde sonsuza kadar değiştiği alanlar olarak tanımlıyor: “Her anıt trajik bir şekilde ölen birini temsil etse de her birinin etkilemiş olabileceği yaşam sayısı beni her zaman şaşırtıyor. Hayatını kaybedenlerin bir anne, baba, eş ve arkadaş olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu birkaç saniyelik trajedi hepimizin başına gelebilir ve bizimle birlikte birçok insanın da hayatını etkiyebilir.”

Amerika dışında bu tarz anıtları fotoğraflayan fotoğrafçı Evans, trafik kazasında yakınını kaybetmiş birçok aileyle de iletişim kurduğunu anlatıyor. Ailelerin ilk başlarda projesine şüpheyle baktıklarını ifade eden Evans, “Bugüne kadar çektiğim fotoğrafları gösterdikçe bana hayatını kaybeden sevdikleri hakkında hatıralarını anlatıp hatırasını yaşattığım için teşekkür ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde 8 yaşında hayatını kaybetmiş bir çocuğun ailesi tarafından anma toplantısına bile davet edildim.” diyor.

Bugünlerde, fotoğraflarını bir kitapta toplamak için çalıştığını anlatan Evans, asıl dikkat çekmek istediği konunun trafik kazasının herkesin başına geleceği olduğunu belirterek, “Trafik kazaları zengin-fakir, genç-yaşlı ayırt etmiyor. 2020 yılında Amerika’da 42 bin insan yaşamını yitirdi.” diyerek sözlerini noktalıyor.

Martin Evans’ın yol üstü anıtları ile ilgili fotoğraflarına https://www.martinevansphotoimaging.com/ adlı siteden ulaşılabilir.