2021 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Kimya komitesinin bir üyesi Wittung-Stafshede: Keşifler kimyasal moleküllerin nasıl bir araya getirileceği konusunda tamamen yeni bir düşünce yolu başlattı.

KRONOS 06 Ekim 2021 DÜNYA

2021 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu. Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Max Planck Enstitüsünden Alman kimyager Benjamin List ve Princeton Üniversitesinden İskoç asıllı uzman David MacMillan’ın bu ödüle layık görüldüğü açıklandı.

Kimyager Benjamin List ve David MacMillan’a; “Asimetrik organokataliz“ olarak bilinen molekülleri oluşturmak ve kimyayı daha yeşil hale getirmek için geliştirdikleri yeni yöntemle ilgili çalışmaları sebebiyle ödül verildi.

Nobel Kimya komitesinin bir üyesi olan Pernilla Wittung-Stafshede, keşiflerinin “kimyasal moleküllerin nasıl bir araya getirileceği konusunda tamamen yeni bir düşünce yolu başlattığını” söyledi.

Wittung-Stafshede, “Bu yeni araç kutusu, günümüzde örneğin ilaç keşfinde ve ince kimyasal üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır ve insanoğluna şimdiden büyük faydalar sağlamaktadır,” diye ekledi.