21. yüzyıla bakan ‘genç’ fotoğraflar

Genç belgesel fotoğrafçıları ve fotoğraf gazetecilerinin Avrupa’daki en önemli platformlardan biri olan LUMIX FESTİVALİ, 21. yüzyılın politik, kültürel, ekolojik ve sosyal süreçleriyle ilgilenen genç isimlerin ‘bakış açılarını’, özel bir fotoğraf seçkisiyle izleyiciyle buluşturuyor.

MEHMET ARDA DURU 25 Haziran 2020

© Maxime Matthys

Moria’daki dünyanın en büyük mülteci kampı, Hong Kong’daki öğrenci protestoları, eriyen buzullar, erkekliğin basmakalıp temsili, Ortadoğu’da özgürlük hareketleri, Çin’de Müslüman azınlığa yönelik ayrımcı uygulamalar, güvencesiz çalıştırılan bakıcıların durumu, cinsel istismar… Hepsi sorunun temelini anlamak için daha yakından bakılması gereken büyük sorunlar.

Genç belgesel fotoğrafçıları ve fotoğraf gazetecilerinin Avrupa’daki en önemli platformlardan biri olan LUMIX FESTİVALİ, tüm bu sorunlara yakından bakan bir seçkiyi izleyiciyle buluşturuyor. Festivalin bu yılki edisyonundan 12 fotoğrafı bir araya getiren seçkide 21. yüzyılın politik, kültürel, ekolojik ve sosyal süreçleriyle ilgilenen genç isimlerin ‘bakış açılarını’ görmek mümkün. “Seçilmiş Çalışmalar” isimli seçki, sadece güncel olaylara tanıklık etmiyor, aynı zamanda eşitsizliği görünür kılarak küresel tartışmalara aktif olarak müdahale ediyor.

© Angelos Tzortzinis

“Çağdaş Cezaevleri” dizisinde Angelos Tzortzinis, Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki Moria’da bulunan dünyanın en büyük mülteci kampındaki göçmenlerin umutsuzluğunu yansıtıyor.

“Yorulma” serisinden fotoğraflarıyla Patricia Kühfuss, bugünlerde korona virüsü salgınıyla çalışma koşulları gündeme gelen bakıcılık mesleğine vizörünü çeviriyor. Kühfuss, fotoğraflarında bakıcının veya hastanın mahremiyetini ihlal etmeden gösterilebileceklerin sınırlarını zorluyor.

© Sina Niemeyer

Sina Niemeyer ise otobiyografik çalışması, “Benim İçin” serisinde, fotoğraf ve metinlerdeki cinsel istismarın bireylerin hayatındaki anlamını sorguluyor. Niemeyer, kelimelere dökülmesi genellikle zor olan belirsiz ve ince duyguları görselleştirmek için çeşitli sanatsal teknikler kullanıyor.

Şirin Abedi, “Bu Dansı Bana lütfeder misiniz?” serisinde, 1979’da dans dersi verilen tüm kurumların kapatıldığı İran’da genç kadınların dans etmek için verdiği mücadeleyi mercek altına alıyor. İran’da bugün dans etmek resmi olarak yasak değil, ancak yine de dans etmek ahlaki yasaların ihlali sayılıyor. Abedi, fotoğraflarıyla izleyiciyi Tahran’daki genç kadınların hayatına götürüyor ve kadınların özgür bir yaşam için korkusuz mücadelesini gösteriyor.

Festivalin genç fotoğrafçılar seçkisinde çalışmaları yer alan diğer isimler şunlar: Hoi Kin Fung, Ana María Arévalo Gosen, Jan Richard Heinicke, Maximilian Mann, Maxime Matthys, Sina Niemeyer, Ashfika Rahman, Luca Rotondo, Jeremy Suyker.

© Luca Rotondo

 

Bu yıl düzenlenen genç fotoğraf gazeteciliği için LUMIX FESTİVALİ kapsamında ayrıca ilk kez ödül verilecek. Ödül alan isimler bugün (25 Haziran 2020) akşam saatlerinde https://lumix-festival.de/en/home/ adresinden canlı olarak açıklanacak.

© Jan Richard Heinicke,

13 Ağustos’ta açılışı yapılacak fotoğraf festivalinin sergisi 1 Ekim – 29 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

© Hoi Kin Fung

 

© Ashfika Rahman

 

© Maximilian Mann

 

© Jeremy Suyker