212 Photography Istanbul için geri sayım

Bu yıl 3'üncü kez düzenlenecek 212 Photography Istanbul, 8-18 Ekim 2020 tarihleri arasında festivale özel bir rota dahilinde 5 farklı mekanda gerçekleşecek. Etkinlik, fotoğraf sanatının gücü ile farklı bir diyalog ortamı yaratmayı amaçlıyor.

KRONOS 03 Ekim 2020

Fotoğrafı evrensel bir dil olarak benimseyen Photography Istanbul Festival, çok sesli, multidisipliner yapısıyla farklı bir tartışma ve buluşma platformu yaratmayı amaçlıyor. 10 gün boyunca sürecek festival, İstanbullulara yeni keşif rotaları sunacak. 212 Photography Istanbul; sergiler, online atölyeler, film gösterimleri, söyleşiler, portfolyo değerlendirmeleri ve uluslararası bir yarışmanın yer aldığı programıyla takipçilerine kapsamlı bir içerik sunuyor.

Merkez üssü Yapı Kredi bomontiada olacak festivalin bu seneki durakları arasında özel bir rotayla, Tekfur Sarayı Müzesi, Zülfaris Karaköy, Şerefiye Sarnıcı ve Akaretler Sıraevler yer alacak.

WORKSHOPLAR DÜZENLENECEK

Sergiler, atölyeler, film gösterimleri, söyleşiler ve uluslararası bir yarışmayla gerçek bir festival olarak düzenlenen 212 Photography Istanbul’da birbirinden farklı konularda katılımcıların dikkatini çekecek workshoplar da düzenlenecek. Başarılarıyla dünya çapında tanınan Coşkun Aral, 11 Ekim Pazar günü saat 11:00-12:00 arası ‘Bir Anı Koleksiyoncusunun Hikayesi’ni anlatacak. 16 Ekim Cuma günü saat 18:00-19:00 arasında katılımcılarla buluşacak olan Sefa Yamak, ‘Dijital Koleksiyonculuk’ konusunu anlatırken Umut Eker ise 13 Ekim Salı günü saat 14:30-15:30 arasında ‘Mobil Fotoğrafçılık’ anlatımı ile katılımcıların karşısında olacak.

DÜNYADAN VE TÜRKİYE’DEN FİKİRLER VE ESERLER KÜLTÜREL BİR ETKİLEŞİM YARATACAK

Eserleri, New York Metropolitan Müzesi, SF Moma gibi pek çok koleksiyonda yer alan İsrailli fotoğrafçı Michal Cheblin, cüretkar ve şaşırtıcı işleri ile tanınan Ouka Leele, temiz minimalist dünyalar yaratmasıyla adından söz ettiren Clemens Ascher, dijital çağın fotoğrafçısı Julia Hetta, geniş bir dekor içine yerleştirdiği karakterleri ile bilinen Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda da temsil edilen Hollandalı fotoğrafçı Ellen Kooi, ilhamını insanlardan alan işlerinde ahenk ve dengenin uyumu üzerinde duran Mária Švarbová, performans, video, enstalasyon, animasyon, resim, çizim ve heykel alanlarında eserler üreten Rus topluluk AES+F, günlük hayatın içindeki ahenge ve güzelliğe odaklanarak bir tür hikaye anlatıcılığı yapan Gregory Escande, Fotoğrafevi işbirliği ile eserleri sergilenecek İstanbullu fotoğrafseverlerin yakından tanıdığı Magnum fotoğrafçısı Bruno Barbey, İstanbul surlarını fotoğraflayan Metin Çavuş, doğal ve kültürel mekanların içsel ve subjektif deneyimlerini ifade edebilmek için hareketli ve hareketsiz imgelerin arasındaki cizgiye ve çok yönlü bakış açısına odaklanan Begüm Yamanlar program sanatçıları arasında. OPPO Mobil Fotoğrafçılık Sergisi’nde; Didem Soydan, Kerimcan Duman, Koray Özpalamutçu, Murat Dağaslan, Sefa Yamak, Umut Eker’in fotoğrafları bomonaitada Alt’ta yer alacak. Kendine Has Sergi’de ise Emre Doğru ve Leo Xandre’dan özel bir seçki festival programında yer alıyor.

BORUSAN ÇAĞDAŞ SANAT KOLEKSİYONU’NDAN ESERLER DE GÖRÜLEBİLECEK

1990’lı yıllarda ilk adımları atılmış olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu, Çağdaş Türk Sanatı’nın yanı sıra Donald Judd, Sol LeWitt, Jim Dine gibi önemli temsilcilerinin işlerine yer veriyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki fotografik işler, çoğunlukla mimari ve peyzaja odaklanan anıtsal ve büyük format işleri barındırıyor. Yerli ve yabancı sanatçılara verdiği siparişlerle kapsamını genişleten Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserler 212 Photography Istanbul program kapsamında Akaretler’de Sıraevler’de görülebilecek.

Fotoğraf: Julia Hetta

HOWARD GREENBERG KOLEKSİYONU’NDAN BİR SEÇKİ

Amerikalı fotoğraf simsarı ve galerici olsa da kariyerine bir foto muhabir olarak başlayan Howard Greenberg, hala ismiyle anılan kendine ait olan galerisinin yönetiminde. Howard Greenberg Gallery, 20. Yüzyılın öncü fotoğrafçılarını takip etmek ve onların orijinal baskılarına ulaşmak için en doğru adres. Greenberg’in özel koleksiyonundan seçilmiş 40’a yakın eser sergi programı kapsamında sanatseverlerle buluşacak.