23 canlı türü daha yok oluyor: Ağaçkakan Woody’nin nesli tükendi

ABD'de 23 canlı türünün daha nesli tükendi. Bir dönem ünlü çizgi film karakteri Ağaçkakan Woody'e ilham veren fildişi gagalı ağaçkakanların neslinin tükendiği ilan edildi.

ZAFER CAĞRI 30 Eylül 2021 YAŞAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Balık ve Yaban Hayatı Merkezi (FWS), ülkedeki 23 canlı türünün daha neslinin tükendiğini duyurdu. Kaybolan türlerin arasında en öne çıkan fildişi gagalı ağaçkakan cinsinin Arkansas, Louisiana, Mississippi ve Florida eyaletleri bataklıklarında yaşadığı ve en son 2004 yılında görüldüğü kaydedildi.

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, ülkede kuş, balık ve diğer canlılardan oluşan 23 türün artık bulunamadığını duyurdu. Bir zamanların ünlü çizgi film karakteri Woody Woodpecker’a (Ağaökakan Woody) ilham veren fildişi gagalı ağaçkakanların neslinin tükendiği ilan edildi. ABD’de ağaçkakanlarla birlikte 22 türün daha neslinin tükendiği ve yeni bir rastlamaya dair umutların çok az olduğu açıklandı. FWS, onları tehdit altındaki türleri koruyan Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası’ndan (ESA) çıkarmayı önerdi.

11 KUŞ, 1 YARASA, 2 BALIK, 1 BİTKİ VE 8 MİDYE TÜRÜ TÜKENDİ

FWS, bilimin en iyi ve en titiz yolları ile yaptığı incelemelerin ardından toplamda 11 kuş, bir yarasa, 2 balık, bir bitki ve 8 midye türünün neslinin tükendiğini ilan etti. Balık ve Yaban Hayatı Servisi için tür sınıflandırmasını denetleyen Bridget Fahey, New York Times’a verdiği demeçte, “Bu 23 türün her biri, ulusumuzun doğal mirası ve küresel biyoçeşitlilik için kalıcı bir kaybı temsil ediyor” dedi. Bu canlıların neslinin tükenmesini ise insan kaynaklı çevresel değişime bağladı.

Neslinin tükendiği ilan edilen bir diğer kuş, Kuzey Amerika’daki en nadir ötücü kuşlardan biri olan Bachman ötleğeni. O da 1967’den beri nesli tükenmekte olan canlılar olarak listelenmiştir. Hawaii’den 8 kuş türü ve Pasifik’teki Guam adasından Küçük Mariana meyve yarasası da listede. FWS yaptığı açıklamada, 1973’te yürürlüğe giren ESA’nın sağladığı korumaların bu türler için çok geç geldiğini söyledi. Ancak yasanın listelenen türlerin yüzde 99’undan fazlasının yok olmasını önlemede başarılı olduğunu ve korumalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.