Trump dönemini özetleyen 10 fotoğraf

Gelişi ve gidişi olaylı olan ABD Başkanı Donald Trump denince akıllara gelen birçok görüntü Beyaz Saray'ı yakından takip eden foto muhabirleri tarafından kayda alındı.

DENİZ İSTANBULLU 17 Ocak 2021

Başkanlığa gelişi gibi gidişi de olaylı gerçekleşen ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak’ta görevi bırakıyor. Her ne kadar devir teslim törenine katılmayacak olsa da Trump daha uzun bir süre hafızalardaki yerini koruyacak.

Trump denince akıllara gelen birçok görüntü Beyaz Saray’ı yakından takip eden foto muhabirleri tarafından kayda alındı.

Obama kadar Beyaz Saray’da nasıl bir hayat sürdüğü bilinmese de Başkan Trump kestirilmesi zor hareketleriyle foto muhabirlerine bolca malzeme verdi.

İşte, 4 yıl süren bu sıra dışı dönemin uzun süre hafızalardan silinmeyecek 10 özel anı.

Suudi Arabistan Kralı Selman, ABD Başkanı Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin küreli fotoğrafı, bir dönemi özetleyen karelerdendi. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 55 ülkenin katılımıyla gerçekleşen ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi’nin ardından “İtidal” Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi açılış münasebetiyle dünyayı temsil eden küreye ellerini koydu. 22 Mayıs 2017. (© Shealah Craighead/Planet Pix, ZUMA Wire)

 


ABD Başkanı Donald Trump, ilk yurt dışı gezisinin üçüncü ayağı olan Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko ile bir araya geldi. Trump’ın Papa’yla buluşmasına eşi Melania, kızı Ivanka ve başdanışmanı yaptığı damadı Jared Kushner de eşlik etti. 24 Mayıs 2017 (© Prensa Internacional/ZUMA Wire – Depo Photos)

 


Porto Riko’da yaşanan kasırga felaketinin ardından yardım faliyetlerine katılan Trump’ın ihtiyaç sahiplerine tuvalet kağıtlarını fırlatması iz bırakan başka bir fotoğraftı. 14 Eylül 2017. (Evan Vucci/AP)

 


Başkan Trump, göreve geldiği andan itibaren istikrarlı bir şekilde komşu ülke Meksika ile Amerika arasına duvar yapacağını ve masraflarını Meksika’ya ödeteceğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump, Andrews Askeri Üssü’nden Meksika sınırındaki Arizona eyaletine gitti ve sınıra yapılan duvarın Yuma şehri bölümünü inceledi. 25 Haziran 2020. (Fotoğraf: Shealah Craighead/White House/ZUMA Wire – Depo Photos)

 


G7 zirvesinde çekilen bu fotoğraf sosyal medyada en çok dolaşan görsellerden biri olarak arşivlerdeki yerini aldı. (Beyaz Saray/Jesco Denzel, AP)

 


Hırçın tavırlarına rağmen Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’u anlaşma masasına oturtması belki de Trump’ın doğru yaptığı ender işlerden biriydi. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile silahsızlaştırılmış bölgede bir araya geldi. Görüşme sırasında Kuzey Kore tarafına geçen Donald Trump, Kuzey Kore topraklarına ayak basan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti. 20 Haziran 2019. (Fotoğraf: Depo Photos)

 


Dinin siyasete alet edilmesi konusunda sembol bir fotoğraf gösterin denilse akla gelecek ilk fotoğraflardan biri, Beyaz Saray’a komşu olan ve Trump’ın hiç uğramadığı kiliseye gidip elinde İncil ile poz vermesi gösterilebilir. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi’nde ülkedeki şiddet olaylarına ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Trump, protestolara gerektiği takdirde askeri müdahalede bulunulması yönünde talimat vereceğini söyledi. Sokağa çıkma yasağına yarım saat kala gazetecilerin karşısına çıkan Trump, “Washington’da isyan, yağma ve kontrolsüzce süren yakıp yıkmaya karşı binlerce askeri ve sivil polis görevlendiriyorum.” dedi. Açıklamalarının ardından Trump, polisin boşalttığı Lafayette Parkı’nı yürüyerek geçti ve bölgeye pazar gecesi protesto olayları sırasında bodrum katında yangın çıkan tarihi Saint John Kilisesi önünde elinde İncil’i tutarak fotoğraf çektirdi. 2 Haziran 2020 (© Shawn Thew/CNP, ZUMA Wire – Depo Photos)

 


Sahte haber (Fake News) kavramının mucidi Başkan Trump, birçok mitinginde gazetecileri yuhayalattı. Trump’ın CNN muhabiri Jim Acosta ile yaşadığı tartışma sırasında çekilen fotoğraf da akıllarda kalacak anlar arasına girdi. CNN televizyonunun Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta ve Trump arasında söz dalaşı yaşandı. CNN muhabiri “Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etmesiyle birlikte Rusya soruşturması konusunda endişeli misiniz?” diye soruldu. Trump, “Rusya soruşturması konusunda hiçbir endişem yok çünkü bu soruşturma düzmece.” yanıtını verdi. Sorusunun devamını getirmek isteyen CNN muhabirine yüklendi, “CNN seni çalıştırdığı için utanmalı. Berbat bir inansın!” diye çıkıştı. 8 Kasım 2018. (© Jim Whatson/AFP)

 


Bir diğer eğlenceli fotoğraf ise Beyaz Saray’ın çimlerini biçmek isteyen 11 yaşındaki Frank Giaccio ile Trump’ın aynı karede gözüktüğü fotoğraf. (Mike Theiler/AFP)

 


Yeni tip koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan ABD Başkanı Donald Trump, birkaç gün için başkent Washington’a komşu Maryland eyaletinin Bethesda bölgesindeki Walter Reed Askeri Tıp Merkezi’nde özel bir odaya yerleştirildi. Trump, Walter Reed Tıp Merkezi’ne gitmek üzere Beyaz Saray’ın bahçesinden yürüyerek başkanlık helikopteri Marine One’a binerken koronavirüsü teşhisinin ardından ilk kez kameraların karşısına çıkmış oldu. Başkan, helikoptere yürürken gazetecilere elini kaldırarak iyi olduğuna işaret etti. Kendisine helikopterde eşlik eden gizli servis üyelerinin ve Beyaz Saray çalışanlarının yüz maskesi taktıkları görüldü. Daha sonra Başkanlık helikopterinin hastaneye indiği belirtildi. 10 Ekim 2020. (Fotoğraf: Oliver Contreras/ Pool via CNP /MediaPunch/Imago – Depo Photos)