Adı açıklanmyan Myanmarlı foto muhabiri en prestijli mesleki ödülü kazandı

Takkunen ödül töreninde yaptığı açıklamada, “Ülkesindeki en güçlü fotoğrafçılardan biri. Aldığı ödülden dolayı son derece mutlu ve gururlu.” diyerek ödüllü foto muhabirinin hislerine tercüman oldu.

DENİZ İSTANBULLU 16 Eylül 2021

Foto muhabirleri tarafından dünyanın en prestijli festivali kabul edilen Visa pour l’Image’deki büyük ödülü adı güvenlik gerekçesi ile açıklanmayan Mayanmarlı bir foto muhabir kazandı. 1989 yılından bu yana Fransa’nın güneyinde yer alan Perpignan isimli bir kasabada düzenlenen festival; her yıl binlerce foto muhabiri ve fotoğraf tutkununu bir araya getiriyor.

Mayanmar’da yaşanan askeri darbeye karşı halkın sivil itaatsizlik eylemlerini fotoğraflayan isimsiz foto muhabir adına ödülü The New York Times’ın Asya fotoğraf editörü Mikko Takkunen aldı. Fotoğraf editörü Takkunen ödül töreninde yaptığı açıklamada, “Ülkesindeki en güçlü fotoğrafçılardan biri. Aldığı ödülden dolayı son derece mutlu ve gururlu.” diyerek ödüllü foto muhabirinin hislerine tercüman oldu.

Ödülü ülkesinde zor şartlarda çalışan meslektaşlarına da adadığı belirtilen isimsiz foto muhabiri “Mayanmar’ın Bahar Devrimi” isimli fotoğraf serisiyle bu ödülün sahibi oldu. Mayanmar’da yaşan askeri darbenin ardından bu güne kadar 1000 üzerinden insanın yaşamını yitirdiği; cuntanın internete erişimini engellediği ve medya kuruluşlarının lisanslarını iptal ettiği biliniyor.

Festivalde ayrıca Brezilyalı ünlü fotoğrafçı Sebastião Salgado’ya da onur ödülü takdim edildi. Festivale dair detaylı bilgilere visapourlimage.com adresinden ulaşılabilir.