Adliye çalışanı 21 kişiye ‘yurtta F klavye kursuna’ katılmaktan gözaltı

İstanbul'da 17'si halen aktiv görevde 21 adliye çalışanı Güllen cemaatine yakın yurtlarda F klavye yazım kursuna katıldığı ve 'halı saha macı var' mesajı atarak arkadaşlarını sohbetlere çağırdığı için gözaltına alındı.

KRONOS 02 Ekim 2021 GÜNDEM

Gülen cemaatinin adliye yapılanması iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 21 adliye çalışanı gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada en ilginç suçlamalardan biri yurtlarda ‘klavye çalışma merkezleri’ iddiasıydı.

Sputnik’te yer alan habere göre, gözaltına alınan adliye çalışanlarının, cemaate ait yurtlarda klavye çalışma merkezlerinin bulunduğu ve burada sınavlara çalışıldığını öne sürüldü. Adliye çalışanları sorgu ve mahkeme tutanaklarını daha hızlı yazmak için Türkçeye en uyumlu F klavye kullanıyor ve on parmak yazabilmek için dersini alıyor ya da kursuna gidiyor.

Edinilen bilgiye göre, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 28 Eylül’de yürütülen koordineli çalışmalarda, İstanbul merkezli 8 ilde  21 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 17’sinin halen aktif olarak adliyelerde görevli olduğu kaydedildi.

Gözaltına alınan kişilerin ankesör kartları üzerinden haberleştikleri ve sohbet ve toplantılara katıldıklarını iddia edildi. Öte yandan ilgili kişilerin toplantı ve sohbet öncesinde sorumlu olduğu adliye çalışanlarını ankesörlü kartlar aracılığıyla arayarak, “halı saha maçı var, akşam halı sahaya gel” şeklinde şifreli konuştukları ve toplantıları organize ettikleri de iddialar arasında yer aldı.

Emniyet ekiplerince gözaltına tutulan şüphelilerin Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildiği öğrenildi.