Afganistan’da Şii camisi hedef alındı: En az 50 ölü

Afganistan'ın Kunduz kentinde bulunan bir Şii camisine bombalı saldırı düzenlendi. 50 kişi hayatını kaybetti, 90'dan fazla kişi ise yaralandı. Saldırıyı üstlenen henüz olmadı.

KRONOS 08 Ekim 2021 DÜNYA

Taliban’a göre Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Kunduz kentinde Cuma namazı sırasında bir camide patlama meydana geldi ve çok sayıda kişinin ölümüne neden oldu.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu öğleden sonra Şii hemşerilerimizin camisinde bir patlama meydana geldi. Olay üzerinde araştırmalar devam ediyor.’’ dedi. Bir sağlık yetkilisi AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, patlamada 15 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını söyledi. “90’dan fazla yaralı hasta ve 15’ten fazla ceset aldık, ancak sayı değişecek. İsmini vermek istemeyen Sınır Tanımayan Doktorlar (Medecins Sans Frontieres veya MSF) hastane çalışanı, hala daha fazla insanı kabul ediyoruz” dedi.

TALİBAN YETKİLİSİ 28 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Bu arada, isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir Taliban yetkilisi, Reuters haber ajansına, patlamada en az 28 kişinin öldüğünü ve düzinelerce kişinin yaralandığını söyledi. Kunduz sakinleri, AFP haber ajansına Cuma namazı sırasında patlamanın camiye çarptığını söyledi. Sosyal medyaya düşen görüntülerde yerde yatan birkaç ceset gürülürken, bir başka videoda kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere insanlar olay yerinden kaçıyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAfganistan’da Taliban aracına bombalı saldırı

dAfganistan’da Şii Hazaralar her ay bombalı saldırılarda yüzlerce kayıp veriyor

Afganistan’da yaşanan saldırıyı herhangi bir grup üstlenmezken, son haftalarda Kabil’deki bir camiye yapılan saldırı da dahil olmak üzere birkaç saldırıyı IŞİD üstlenmişti.