Akademisyen Aylin Sözer’i yakarak öldüren sanık, cinayeti başkasının işlediğini savundu

29 Aralık 2020 tarihinde İstanbul Maltepe’de yakılarak öldürülen akademisyen Aylin Sözer’le ilgili davada sanık Kemal Ayyıldız savunmasında cinayeti başkasının işlediğini, çocukları tehdit altında olduğu için cinayeti üstlendiğini öne sürdü.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Dr. Aylin Sözer’in (48) boğazını kesip yakarak katlettiği iddia edilen sanık Kemal Ayyıldız (32) savunmasında cinayeti başkasının işlediğini, çocukları tehdit altında olduğu için cinayeti üstlendiğini öne sürerek “İsterseniz 3 değil 5 tane müebbet verin. Yeter ki çocuklarım kurtulsun” dedi.

Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
DHA’nın haberine göre; Anadolu 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Kemal Ayyıldız SEGBİS’le bağlandı. Duruşmada Aylin Sözer’in oğlu Arda Çapan, kız kardeşi Nilay Sözer yer aldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu. Tutuksuz sanık Murat Delde ise duruşmaya katılmadı. Tutuklu sanık Kemal Ayyıldız savunmasında üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek cinayeti başka bir şahsın işlediğini iddia etti.

CİNAYETİ BAŞKASININ İŞLEDİĞİNİ İDDİA ETTİ

Mahkeme Başkanı sanık Ayyıldız’ın 15 Şubat 2021’de avukatı aracılığıyla mahkemeye sunduğu ifadesini okudu. İfadede Ayyıldız’ın olay günü uyuşturucu etkisinde kapı çaldığını, başında kapüşon yüzünde maske olan birinin kafasına vurarak kendini bayılttığını ve içeri girdiğinde Sözer’in cansız bedenini gördüğünü söyledi. Sanık cinayeti işlediğini iddia ettiği kişinin kendisini çocuklarıyla tehdit ettiğini, “Burayı yakmazsan sen ve çocukların ölecek” dediğini iddia etti.

MAHKEME BAŞKANI: BU SÖYLEDİKLERİNİ ELLERİN BAĞLIYKEN Mİ YAPTIN

Mahkeme Başkanı bunun üzerine “Bu söylediklerinin hepsini sen ellerin bağlıyken mi yaptın” şeklinde soru yöneltince sanık “evet” dedi. Başkan, sanığa Adli Tıp Kurumu raporuna göre kafasında bayıltıcı şekilde bir darbe alındığına dair tespit olmadığını hatırlatınca sanık doktorun kendisiyle ilgilenmediğini iddia etti.

“BANA TUZAK KURULUYOR”

Sanık Ayyıldız cinayeti çocuklarını koruyabilmek için üstlendiğini iddia ederek ailesini koruyabilmek için yanlış ifade verdiğini söyledi. Aylin Sözer’in oğlu Arda Çapan olay nedeniyle şikayetçi olduğunu söyledi. Sözer’in kız kardeşi Nilay Sözer ise Aylin Sözer’in evine yedek anahtarla birlikte gittiğini ve kapıyı açmaya çalıştığında arkasında anahtar olduğunu belirtti. Ablasına mesaj attığını söyleyen Sezer, sanığın ablasının telefonundan kendisine mesaj attığını dile getirdi.

“İSTERSENİZ 3 DEĞİL 5 TANE MÜEBBET VERİN “

Sanık Kemal Ayyıldız ise tanık beyanlarını kabul etmeyerek “Tamam evi ben yaktım, çocuklarımın peşindeydim. Bu konuda ben ceza istemiyorum değil bana istediğiniz cezayı verin. İsterseniz 3 değil 5 tane müebbet verin. Yeter ki çocuklarım kurtulsun. Olur da bir gün benim suçsuzluğum ortaya çıkarsa benim çocuklarım ne diyecek bunu merak ediyorum” dedi.