Askeri gemiler harekete geçti

Bodrum'da botlarla tatil yörelerinden tahliyeler sürerken Milli Savunma Bakanlığı, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangını nedeniyle Turunç Mahallesi'ndeki yurttaşların tahliyesi için iki çıkartma gemisinin bölgeye gönderildiğini duyurdu.

KRONOS 01 Ağustos 2021

28 Temmuz tarihinden itibaren yurdun farklı bölgelerinde başlayan orman yangınlarına karşı mücadele devam ediyor. 112 yangından 107’sinin kontrol altına alındığı açıklanırken Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından çarpıcı bir açıklama yapıldı. MSB, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangını nedeniyle Turunç Mahallesi’ndeki yurttaşların tahliyesi için iki çıkartma gemisinin bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Cumartesi günü Bodrum’un Mazı mahallesinde vatandaşlar botlarla canlarını kurtarmıştı.

Marmaris’te 29 Temmuz günü ilk olarak Armutalan Mahallesi’nde başlayan orman yangınlarının yüzlerce dönüm alanı yaktı. Sabah saatlerinde alevler yeniden parlayarak Hisarönü Mahallesi’ne doğru yayıldı.

Söndürme ekipleri bölgede çalışmalarını yoğunlaştırırken, Turunç Mahallesi’ndeki yurttaşların tahliyesi için iki çıkartma gemisinin bölgeye gönderildi.

İKİ ÇIKARMA GEMİSİ SEVK EDİLDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Marmaris’te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’mızdaki 2 çıkarma gemimiz bölgeye sevk edildi. Gemilerimiz ihtiyaç halinde tahliyeye destek sağlayacak” ifadelerine yer verildi

YANGINLARLA NEREDE NASIL MÜCADELE EDİLİYOR?

Orman Genel Müdürlüğü, başta Antalya Manavgat, Muğla Marmaris, Adana, Mersin olmak üzere son 4 günde çıkan 112 orman yangınından 107’sinin ekiplerin üstün gayreti ile kontrol altına alındığını açıkladı. İki ilde devam eden 5 yangının ise kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiği, ekiplerin aynı zamanda 4 gün içerisinde toplam 62 adet kırsal alan yangınına da müdahale bulunduğu kaydedildi. Açıklamada, ‘’Ekiplerin üstün gayretleri ile mücadele ettiği orman yangınlarında, 13 uçak, 9 insansız hava aracı, 45 helikopter, 6 yönetim helikopteri, 1 insansız helikopter, 708 arazöz ve su ikmal aracı, 120 iş makinası ve yaklaşık 4800 personel görev yapıyor’’ denildi.

BODRUM’DA BOTLARLA TAHLİYE

Muğla’nın Bodrum ilçesi de yangın felaketiyle boğuşmaya devam ediyor. Cumartesi günü öğle saatlerinde başlayan yangın, ilçede geniş bir alanda devam ederken son haber ilçeye bağlı Mazı’dan geldi. Mazı’da tahliye kararı alındı

‘DUMAN VE KÜL ALTINDAYIZ’

ArtıGerçek yazarı Pelin Cengiz, tahliye kararının ardından yangının ortasında yaşadıklarını aktararak, “Yangın akşam üstü Mumcular’da başladığında bize 18 km uzaklıkta idi. Tahliye önce Mazı’nın köylerinde başladı. 50 kişinin hayvanlarının peşine gittiği için kayıp olduğunu öğrendik. Tahliye için gelen botlar denizdeki daha büyük gemilere taşınıyormuş. Şu an alev görünmüyor ama duman kül altındayız” ifadelerinde bulundu.

TERNELER ORGANİZE EDİLDİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Twitter’daki hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Yukarı Mazı’nın tahliye edilmeye başlandığını söyledi. Buradaki yurttaşların, Aşağı Mazı’ya gönderileceğini dile getiren Başkan Aras, “Bodrum’dan teknelerimizi organize ettik, vatandaşlarımızı tahliye etmek istiyoruz” dedi.

ÇÖKERTME DE TEHDİT ALTINDA

Ekiplerin yangına müdahalesinin sürdüğünü anlatan Aras, Mazı ve Çökertme’nin tehidit altında olduğunu söyledi; “Herkesin çok dikkatli olması lazım. Burada nefes almakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mazı’da yangının olduğu köye gideren Aras, zehirlenme vakalarından dolayı önce köyden tahliye edilenlerin götürüldüğünü belirtti.

FELAKET UYDU GÖRÜNTÜLERİNE YANSIDI

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada ise, “Uzaydaki gözümüz yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydularımız Göktürk-1 ve Göktürk-2, yangın söndürme çalışmalarında kullanılması için Manavgat ve Marmaris’teki orman yangınlarını uzaydan görüntüledi” denildi.

 

SIĞINMACI TEKNESİ GİBİ

Öte yandan Instagramda cyknt profil ismini kullanan Özlem Çaykent, yaşananları şöyle özetledi:

“Filtresiz? duman, güneş ve tekne . Mazı’ya döndük. İnsanlar tahliye ediliyor ama tekne az. Biz de aldık teknemizin alabildiğince. 35 kişi sığınmacı teknesi gibi korunaklı bir yer arıyoruz bırakmak için. Çoluk çocuk ağlaştık, İsyan ediyorlar. Bir çoğunun evleri yanmış. #yangin #wildfire #mazı”