Alman polisinden Türkiye ve Suriye’ye göndermek için kara para aklayan şebekeye dev operasyon

Alman polisi, kara para aklayarak Türkiye ve Suriye'ye gönderdikleri iddia edilen bir şebekeye 25 şehirde binden fazla polisin katılımıyla büyük çaplı baskınlar düzenledi.

KRONOS 06 Ekim 2021 DÜNYA

Alman polisi, akladıkları onmilyonlarca doları Türkiye ve Suriye’ye gönderdikleri iddia edilen bir kara para şebekesiyle ilgili olarak Çarşamba günü 25 şehirde büyük çaplı baskınlar düzenledi.

Düsseldorf polisi, erken saatlerde başlayan baskınların Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde 1000’den fazla polis memurunun katılımıyla gerçekleştiğini duyurdu.

Polis, Suriye’deki aşırılıkçı Nusra Cephesi’ne üye olmakla suçlanan 39 yaşındaki Suriyeli bir kişi de dahil olmak üzere 11 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Düsseldorf polisi, 2016’dan beri aklanan paranın silahlı soygun ve haraç gibi suç faaliyetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli kaynaklardan elde edildiğini belirtti. Polis tarafından yapılan açıklamada, “İlk tahminlere göre, soruşturma altındaki dönemde işlem hacmi yaklaşık 140 milyon euro (162 milyon dolar) kadardır” denildi.

Alman kamu yayıncısı WDR, aklanan paranın uyuşturucu kaçakçılığından gelen fonları içerdiğini ve en azından bir kısmının Türkiye ve Suriye’ye gönderildiğini ve burada militan grupları finanse etmek için kullanılmış olabileceğini bildirdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAlmanya’da silah ve mühimmatla otelde yakalanan kişi MİT ajanı çıktı

dAlmanya’da seçimi önde bitirse de şansölyeliği garanti değil: Olaf Scholz kimdir?

 

Zanlıların yasa dışı menfaat sağlamakla da suçlandıklarını söyleyen polis lüks arabalar, altın, mücevherler ve değeri 2 milyon euro’yu aşan lüks saatler gibi bazı değerli eşyalara da el koydu.