Almanya seçimleri: Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Liberaller koalisyon görüşmelerine başlıyor

Almanya'da geçtiğimiz hafta tamamlanan seçimlerin ardından hükümet ortaklarının da netleşmesine az bir süre kaldı. Seçimin galibi SPD, Yeşiller ve FDP ile koalisyon görüşmesi yapmayı kabul etti.

ZAFER CAĞRI 07 Ekim 2021 DÜNYA

Almanya’da geçtiğimiz hafta tamamlanan seçimlerin ardından koalisyon henüz netlike kazanmadı. Almanya’nın Yeşil ve Hür Demokrat (FDP) partileri bugün Sosyal Demokratlar (SPD) ile koalisyon görüşmelerine başlayacak. Koalisyon görüşmelerinin başlayacağını FDP lideri Christian Lindner duyurdu.

FDP lideri Christian Lindner Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Yeşiller ile anlaşarak Olaf Scholz’a yarın üçümüz arasında bir tartışma için buluşmayı teklif ettim ve bu gerçekleşecek” dedi. Koalisyon görüşmelerine Yeşiller Partisi de hazır. Yeşiller lideri Annalena Baerbock gazetecilere verdiği demeçte, “SPD ve FDP ile daha derin bir ortak zemin arayışıyla görüşmeye devam etmenin artık mantıklı olduğu sonucuna vardık.” açıklamasını yaptı. Bununla birlikte, CDU’nun Bavyera’daki kardeş partisinin başkanı Markus Söder, Yeşiller ve liberal FDP’nin kararını muhafazakar liderliğindeki bir hükümetin “fiili reddi” olarak nitelendirdi.

‘TRAFİK IŞIĞI’ KOALİSYONU ÇOK YAKIN

Angela Merkel’in 16 yıllık muhafazakar yönetiminden sonra, Markus Söder Çarşamba günü “Birlik ile hükümet olmayacak” dedi. SPD’nin kırmızı renklerinden, sarı liberallerden ve Yeşillerden oluşan bir “trafik ışığı” koalisyonunun artık kartlarda olduğunu söyledi. İdeolojik olarak Olaf Scholz’un SPD’sine daha yakın görülen Yeşiller, merkez sol liderliğindeki bir koalisyonun en mantıklı olduğunu söyleyerek Çarşamba günü bloktan çıktılar.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAlmanya’da seçimi önde bitirse de şansölyeliği garanti değil: Olaf Scholz kimdir?

dAlmanya’da seçimin galibi Sosyal Demokrat Parti oldu

dScholz: Seçmenin tercihi SPD-Yeşiller-FDP koalisyonu, bunun için çalışacağım

 

Yeşillerin Eş Lideri Annalena Baerbock gazetecilere verdiği demeçte, Almanya’nın “yeni bir başlangıca” ihtiyacı olduğunu ve uzun bir siyasi çıkmaz dönemini kaldıramayacağını söyledi. Yeşiller, önemli farklılıkların ele alınması gerektiğini, ancak iş dünyası yanlısı liberallerle ortak bir zemin bulduklarını söyledi. Sabahın ilerleyen saatlerinde FDP başkanı Christian Lindner, partinin Yeşiller ve SPD ile “ülkemizi ileriye taşıyacak ortak zemini keşfetmek” için üçlü görüşme önerisini kabul ettiğini duyurdu.