Merkel’den sürpriz Türkiye ziyareti

Koltuğu yeni kurulacak koalisyon hükûmetinin başbakanına devretmeye hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel giderayak Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak.

KRONOS 08 Ekim 2021 DÜNYA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek. Merkel’in Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İstanbul’da bir araya geleceği belirtildi.

Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in İstanbul’da Erdoğan ile görüşeceği iddiasını teyit etti. Türkiye’nin kendileri için önemine işaret eden Seibert, “Türkiye, bizim için önemli ve yakın bir partnerdir. Ülkelerimiz birçok yönden birbirine bağlı.” dedi.

ANGELA MERKEL, 16 YIL SONRA SİYASETE VEDA ETMEYE HAZIRLANIYOR

Farklı değerlendirmeler olduğunda bile görüşmeye devam edildiğini vurgulayan Seibert, “Türkiye’nin jeo-stratejik konumu nedeniyle bizi birbirimize bağlayan çeşitli uluslararası konular var. Türkiye, NATO partneridir.” ifadelerini kullandı.

16 yıl süren iktidarının ardından Almanya, Başbakan Angela Merkel’e veda ediyor. Almanya’nın ilk kadın başbakanı olarak görev yapan ve Almanya’nın, eski Doğu Almanyalı ilk lideri olan Merkel, “Kriz Başbakanı” olarak anılıyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dEn sıkı rakipleri bile yolsuzlukla suçlamadı: Güçlü Merkel’e veda

dMerkel’in yerine kim gelecek?

dMerkel’in dış politika danışmanı Çin’e büyükelçi atandıktan bir kaç gün sonra öldü

 

Merkel’in partisi CDU, 26 Eylül’de Federal Meclis Seçimi’nde Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) akabinde ikinci olabilmişti.