Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir: Sanayici teknik iflasa girdi

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, “Otomotiv, inşaat ve turizmde borçluluk oranı yüzde 500'leri buluyor. Teknik iflas mevzuat düzenlemesiyle durduruldu. Ancak bu sürdürülebilir değil.” değerlendirmesinde bulundu.

KRONOS 06 Ekim 2021 EKONOMİ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hibe desteği verilmeyen sanayicinin çarkları borçla döndürme yoluna gittiğini, aşırı artan borçların ise sanayiciyi zora soktuğunu söyledi.

Sanayicinin üzerindeki borç yükünün varlıklarının yüzde 250’sini aştığını ifade eden Özdebir, “Yüzde 250 borçluluk demek teknik iflas demektir. Otomotiv, inşaat ve turizmde borçluluk oranı yüzde 500’leri buluyor. Teknik iflas mevzuat düzenlemesiyle durduruldu. Ancak bu sürdürülebilir değil. Mutlaka önlem alınmalı.” ikazında bulundu.

TEKNİK İFLAS NEDİR?

Teknik iflas, borç tutarı teorik olarak iflas etmiş sayılabilecek kadar yüksek olan şirketler için kullanılan bir kavram. Aktiflerindeki varlıkları borçlarını karşılamaya yetmeyen şirketlerin, kanun gereği mahkemeden iflaslarını istemeleri gerekiyor. Ancak, 2018 yılı ağustos ayında döviz fırlayıp şirket borçluluk oranları aşırı yükselince, iflas başvuru mecburiyeti 1 Ocak 2023 tarihine kadar durduruldu.

“168 MİLYARLIK ALACAK SORUNU ÇÖZEBİLİR”

ASO Başkanı Özdebir, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin salgın döneminde şirketlerine milli gelirlerinin yüzde 24’üne varan oranlarda hibe desteği sağladığını, Türkiye’nin ise hibe yerine şirketlerini daha da borçlandıracak yöntemlere başvurduğunu söyledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dHariri ailesi hortumladı, 4,5 milyar dolar vatandaşın sırtına binecek

dAltın inişli-çıkışlı

dİsviçre bankasının yeni dolar tahmini: 11 TL

 

Özdebir, 168 milyar liralık birikmiş Katma Değer Vergisi (KDV) alacağının şirketlere ödemesiyle borç krizinin aşılabileceğini ifade etti. Özdebir, sistemi anlatmak için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan randevu istediklerini bildirdi.

Özdebir, Sözcü’ye verdiği mülakatta Türkiye’nin dünyanın en yüksek faizini verdiği hâlde yabancı sermayeyi çekemediğini, bunun da ülkenin imajında yaşanan erozyondan kaynaklandığını söyledi.