nost-

Antikor muhabbeti magazin, Soçi’nin sırları Erdoğan ile mezara gidecek | Eko Politik

Turhan Bozkurt ile Doğan Ertuğrul’un Kronos TV’de birlikte hazırlayıp sunduğu “Eko-Politik” programında Soçi Zirvesi’ne dair hiç konuşulmayan başlıklarda çarpıcı analizlere yer veriliyor.

KRONOS 03 Ekim 2021 VİDEO

Turhan Bozkurt ile Doğan Ertuğrul’un Kronos TV’de birlikte hazırlayıp sunduğu “Eko-Politik” programında Soçi Zirvesi’ne dair hiç konuşulmayan başlıklarda çarpıcı analizlere yer veriliyor.

29 Eylül Çarşamba günü Rusya’nın Soçi şehrinde Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile baş başa görüşen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tam manasıyla zirveden umduğunu bulamadığı vurgulanıyor.

Erdoğan’ın New York’ta elde edemediğini Soçi’de de elde edemediğini belirten Doğan Ertuğrul, “Rus tarafından Soçi’den evvel beklenti eşiğinin yükseltilmesine dair hiçbir açıklama yapılmadı. Zirvenin akabinde ortak basın toplantısı yapılmadı. Diplomasiyi bilen herkes anlaşılamayan alanlar o kadar fazla olmalı ki ortak basın toplantısı çıkmadı buradan.” dedi.

PUTİN FRENE DEĞİL, GAZA BASTI

Ertuğrul, Erdoğan’ın Suriye’de kontrollü bir çatışma alanı istemiş olabileceğine işaret ederek, “Bunu alamadığını söyleyebiliriz. Putin gaza bastı, frene basmak yerine. Zirvenin arifesinde Rus uçakları Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gözlem noktalarının bulunduğu bölgelerin yakınlarını bombaladı. Suriye rejiminin onayı ve desteği ile İdlib’i kendi topraklarına katmaya hazırlandığına dair haberler var. Putin’in Erdoğan’ı en sıkıştırabileceği alanda daha da sıkıştırdığı anlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul şunları dile getirdi: “Cihatçılarla sivilleri ayırmak gibi meselelerde Rusya’nın onayı ile İdlib artık Suriye toprağı denilirse bu Türkiye’nin Suriye’de kendi kontrolündeki alanı kaybedeceği anlamına geliyor.”

SOÇİ GÖRÜŞMESİNİN SIRLARI ERDOĞAN İLE MEZARA GİDECEK

“Erdoğan ile Putin baş başa görüştü. Tercüman haricinde kimse yoktu.” diyen Ertuğrul, “Bu görüşmede ne konuşulduğunu Türkiye devlet mekanizması biliyor mu? Bilmiyor. Erdoğan’ın söylediği kadar biliyor, ancak Soçi resmi konut. Orada olan her şey kayıt altına alınır. Rus devlet mekanizmaları biliyorlar. Bunun altını çizmek gerekiyor. Putin ile gizli bir görüşme yapıyor. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe Sarayı’ndaki görüşme için Erdoğan ‘benimle mezara gidecek’ diyordu ya! Soçi zirvesi de öyle olacak.” dedi.

Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Putin ile yaptığı görüşmelerin devlet teamüllerine aykırı olduğunun altını çizen Ertuğrul, “Çadır devletinde ancak böyle olur görüşmeler. ‘Çadır devleti’ ifadesini Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu kullandı. Sen bakanlarına, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başkanına (Hakan Fidan) güvenmiyor musun da yanına almıyorsun. Biden ile görüşme ABD’nin daimi temsilciliğinde yapıldı. Erdoğan yine rakip sahada. İstihbarattan, kendi bakanlarından gizlemeyi planladığı bir şeyler olmalı ki Erdoğan bu görüşmeleri baş başa yapıyor.” şeklinde konuştu.

ERDOĞAN’IN TEK DERDİ ŞAHSİ İKBALİNİ KURTARMAK

Ertuğrul, Erdoğan’ın şahsi ikbali ile alakalı pazarlık yaptığının artık sır olmadığını vurguladı.

Ertuğrul, “Rusya, Erdoğan ve yönetiminin Suriye’de savaş suçu işlediğini, IŞİD petrollerini sattığını 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden önce Antalya’da yapılan zirvede dile getirmişti. Rusya’nın Erdoğan rejimine ve Erdoğan’a karşı kullanabileceği çok koz var. Bu yüzden Erdoğan şahsi ikbalinin pazarlığını yapıyor. Öyle olmasaydı devlet teamüllerine göre bir görüşme olurdu. Erdoğan bir çıkış arıyor. Bunun için dünya liderleri ile yan yana poz veren bir fotoğrafa ihtiyaç duyuyor. Çökmekte olan rejimini ayakta tutabilmek için veremeyeceği taviz yok. Kirli ve özel görüşmelerle bunu elde etmeye çalışıyor.” dedi.

RUSYA VANAYI ÜÇ GÜN KAPATSA TÜRKİYE DONAR

Türkiye’nin Rusya’ya enerji bağımlılığının had safhada olduğuna işaret eden Turhan Bozkurt, “Mersin Akkuyu’da nükleer santral inşaatı devam ediyor. Türkiye orada kilowatt saat (kWh) başına 14-15 cent (dolar) alım garantisi verdi. Ortalama fiyatın 3-4 katı garanti. Bu yüzden Türkiye’nin Rusya’ya hem ekonomide hem de enerji tedarikinde bağımlılığı daha çok artacak.” tespitinde bulundu.

“Rusya bugün vanayı kapatsa Türkiye donar, karanlığa gömülür.” diyen Bozkurt, yıllık 50 milyar metreküp doğalgazın 30-35 milyar metreküpünün Rusya’da ithal edildiğini söyledi.

Bozkurt şöyle devam etti: “Rusya’nın Türkiye ile alakalı bir hedefi varsa vanayı kısması yeter, başka bir şey yapmasına gerek yok. Rusya üç gün gaz vermesin Türkiye karanlığa gömülür, çarklar durur. Putin bunun da farkında.”

Ziyaretlerde Putin’in değil, Erdoğan’ın talepkâr olduğunun altını çizen Bozkurt, “Müzakerede kim talepkârsa masaya 3-0 mağlup oturuyor. Doğalgazdan sonra nükleerde de Rusya’ya bağımlı hâle geleceğiz. Yarın Rusya istediği gibi Türkiye’yi enerji dar boğazına sürükleyebilir.” dedi.

NİSPET DİPLOMASİSİNİN MEVCUT ŞARTLARDA KARŞILIĞI YOK

Bozkurt, Erdoğan’ın “Siz misiniz bana cevap vermeyen? Ben size Rusya üzerinden mesaj veriyorum.” tarz-ı siyasetinin uluslararası ilişkiler açısından bir hükmü olmadığını belirtit.

Bozkurt şunları dile getirdi: “Biz savrulmayı geçen hafta nazik bir ifadeyle ‘nishet diplomasisi’ diye nitelendirdik. Ancak bunun okyanus ötesinde bir karşılığı yok. Amerika şu anda Rusya ile karşı karşıya gelmek istemiyor. Amerika’nın önceliği Çin ve İran’ı tecrit etmek, köşeye sıkıştırmak. Rusya ile çatışma en son tercih edeceği şıktır. Zaten Türkiye’nin Amerika-Rusya denkleminde zaten esamisi okunmuyor.”

Putin’in Erdoğan’a ekonomik krizden çıkışı sağlayacak destek sözü vermediğini ifade eden Bozkurt, “Erdoğan Soçi’den dolar kargosu ile gelseydi bu doları hemen aşağı çekerdi. Ancak gelmedi. Bu savrulma içeride siyasi ve ekonomik kriz devam edecek.”

EKO-POLİTİK’TE ÖNE ÇIKAN DİĞER BAŞLIKLAR İSE ŞUNLAR:

1) Erdoğan’ın Soçi dönüşünde sarf ettiği “Başkanlık sisteminden geri dönüş yok” sözü muhalefet blokunun planlarını alt üst edebilir mi?

2) Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün hayatını kaybetmesi Erdoğan’ın Saadet’i Millet İttifakı’ndan koparıp kendi saflarına çekmek için kurduğu oyun planını nasıl etkileyecek?

3) MİT elemanı Ali’nin Almanya’da Gülen cemaati üyelerinin isimlerinin yer aldığı liste ile yakalanması iki ülke arasında yeni bir istihbarat krizine sebebiyet verebilir mi?

4) El konulmasını gerektirecek tek mahkeme kararı olmadığı hâlde Tasarruf Mevduatı Sigorat Fonu (TMSF) piyasa değeri en az 2,1 milyar TL’yi bulan Aynes Gıda’yı üçte biri fiyatına satmaya hazırlanıyor. Yeni bir Sürat Kargo vakası mı?

5) Doğalgaz, LPG, cam ve gübreye gelen son zamların devamı gelecek mi?