Avrupa’da 2002’den bu yana ilk çocuk felci vakası Ukrayna’da görüldü

Avrupa'da 20 yılın ardından ilk kez çocuk felci vakası görüldü. Ukrayna Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, 18 aylık bir bebeğin çocuk felci belirtileri nedeniyle hastaneye kaldırıldığı söylendi.

ZAFER CAĞRI 08 Ekim 2021 DÜNYA

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Beyaz Rusya sınırına yakın Rivne Oblastında 18 aylık bir bebekte çocuk felci vakasına rastlandığını açıkladı. Bebeğin “felç belirtileri” nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Avrupa’da 2002 yılından bu yana gözükmeyen çocuk felci vakası, 20 yılın ardından Ukrayna’da görüldü. Ülkenin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bebeğin ebeveynlerinin dini inançları nedeniyle tıbbi aşıları kasıtlı olarak reddettiği söylendi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Ukrayna’nın Rivne eyaletinde aşılanmamış 17 aylık bir kız çocuğunda bir çocuk felci virüsünün tespit edildiğini ve Ukrayna makamları tarafından bilgilendirildiğini doğruladı. 2015 yılında Ukrayna, DSÖ’nün Avrupa’nın beş yıl içindeki ilk salgını olduğunu söylediği biri 10 aylık, diğeri dört yaşında olan iki çocukta daha çocuk felci vakasını doğrulamıştı.

AŞI KONUSUNDA ŞÜPHECİLİK VE GÜVENSİZLİK ÜST SEVİYEDE

Koronavirüs pandemisi sırasında Ukrayna’da aşı şüpheciliği ve hükümete duyulan güvensizlik birleşerek ölümcül etki yaratıyor. Ülke, son haftalarda Covid-19 vakalarında ve ölümlerde artış gördü ve aşılama oranları Avrupa’nın diğer ülkelerinde görülenlerin çok altında. Ukrayna, nüfusunun yalnızca yüde 14’ünü aşıladı, bu oran AB’de yaklaşık yüzde 63 ve Avrupa’nın tamamında yüzde 52 olarak gerçekleşti.