Avrupa’da gaz depoları boşaldı, kriz kapıda

Doğalgaz fiyatlarının rekor kırdığı Avrupa’da kış mevsimi öncesi dolması gereken depolar da boş kaldı.

KRONOS 05 Ekim 2021 EKONOMİ

Avrupa’da doğalgaz fiyatları rekor seviyelere çıkarken, kıtada yer altı doğalgaz depolama tesislerindeki doluluk oranlarının azalması, kış öncesi arzda azalış endişelerini beraberinde getirdi.

Yaz aylarında Avrupa’da etkili olan aşırı sıcaklıkların da etkisiyle enerji talebindeki artışa karşılık, Rusya’nın Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gönderdiği doğalgaz miktarını azaltması depolardaki gaz rezervinin tüketilmesine yol açtı.

Özellikle kış aylarında kullanılmak üzere ayrılan rezervlerin düşüşü, Avrupa’ya gaz tedarikindeki endişeleri de beraberinde getirdi. Sonbaharda depolarını doldurarak kış aylarına hazırlanan Avrupa ülkeleri hem artan tüketim hem de Rusya’dan istediği gaz akışını sağlayamaması sebebiyle bu kışa hazırlıksız giriyor.

Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ikamesi de lojistik sorunları sebebiyle depolanan gaza göre uzak bir alternatif olarak görülüyor. Alternatiflerin kısıtlı olduğu bir ortamda, fiyatların yükselişinin yanında elektrik üretiminde kesintiler görülmesi ve bu durumun sanayiye olumsuz yansıması da konuşulan senaryolar arasında.

ALMANYA’DA DOLULUK ORANI YÜZDE 65’E İNDİ

Avrupa ülkeleri, doğal gaz depolamasında kendi tedbirlerini geliştirmeye çalışıyor. Almanya’da toplam kapasitesi 24,6 milyar metreküp olan gaz depolama tesislerinin doluluk oranının yüzde 65’e yakın. Bu miktar İngiltere’nin rezervlerinin çok üzerinde.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dDoğalgaz el yakıyor, kömüre dönüş başladı

dDoğalgazda yüzde 30 zam şoku

dLPG’ye 71 kuruş zam

 

Gaz depolarının güven vermediği İngiltere’de, ocak ayından bu yana doğal gaz fiyatları yüzde 250 arttı. Buna karşılık, yedek doğal gaz miktarındaki düşüklüğün, öncelikle bu ülkedeki doğal gaz fiyatlarına bir dalga halinde daha yansıması bekleniyor.

Avrupa’daki yeraltı depolarındaki doğalgaz açığının 22,9 milyar metreküpe ulaştığına dikkat çeken Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, “Uzmanlar, Avrupa’daki yeraltı gaz depolama tesislerindeki açığın telafi edilemeyeceğini söylüyor.” ifadelerini kullanmıştı.

TUZ GÖLÜ’NDE İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin toplam doğalgaz depolama kapasitesinin yarısını karşılayacak olan ‘Tuz Gölü Doğal Gaz Yer Altı Depolama Tesisi’nin yüzde 51’inin tamamlandığını bildirdi.

Milliyet’in haberine göre projede 900 milyon standart mekreküp (Sm3) çalışma gazı kapasitesine ve 40 milyon Sm3 günlük geri üretim kapasitesine ulaşıldı.

Silivri’deki doğalgaz yeraltı depolama tesislerine yönelik Faz-I ve Faz-II projeleri ile 3,14 milyar Sm3 depolama ve 25 milyon Sm3/gün geri üretim kapasitesine ulaşıldı.