AYM, cezaevinde ölüme ‘hak ihlali’ kararı verdi

Anayasa Mahkemesi oğlu cezaevinde hayatını kaybeden İbrahim Moran'ın başvurusunda, Anayasa’nın 17. maddesinde güvence altına alınan 'yaşamı koruma yükümlülüğünün' ve 'yaşam hakkının' ihlal edildiğine karar verdi.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Davaya konu olan olayda, İbrahim Moran’ın oğlu S.M., 19 Ocak 2015 tarihinde tutuklanarak Ankara 1 No.lu L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na yerleştirilmiş, beş gün sonra saat 03.00 sıralarında rahatsızlanmıştı. S.M.’ye önce koğuşta bulunan diğer tutuklular müdahale etmiş, S.M.nin durumunun iyi olmaması üzerine saat 04.50 sıralarında acil çağrı butonuna basılarak durum yetkililere iletilmişti.

KOĞUŞUNA GERİ GÖNDERİLDİ 

Bunun üzerine Ceza İnfaz Kurumu C Blok görevlileri koğuşa gelerek S.M.’yi revire götürmüş, burada S.M.’nin nabız ve tansiyon kontrolü yapılmıştı. Muayene sırasında S.M.’nin sağlık memuruna “uyuşturucu madde bağımlısı olduğunu, krize girdiğini” belirterek kendisine uyuşturucu madde verilmesini istediği iddia edilmişti. Sağlık memuru, daha önce ilaç tedavisine başlandığını, doktorun yazdığı ilaçları değiştirme yetkisinin bulunmadığını söyleyerek ilaç vermemiş ve S.M.’yi koğuşuna göndermişti.

Aynı gün öğleden sonra S.M. yeniden rahatsızlanınca kendisine ilk müdahale soğuk su dökülerek koğuş arkadaşları tarafından yapılmış, S.M.’nin sağlık durumunun düzelmemesi üzerine koğuş arkadaşları tarafından yeniden acil çağrı butonuna basılarak yetkililere haber verilmişti. S.M. aynı gün saat 14.39 sıralarında olay yerine ulaşan 112 Acil Servis ekiplerinin müdahalesine rağmen vefat etmişti.

‘YAŞAMI KORUMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ VE YAŞAM HAKKI İHLAL EDİLDİ’  

Başsavcılığın, ceza infaz kurumuna kabul edildikten sonra madde bağımlısı tanısı konulan S.M.’nin rahatsızlığına yönelik herhangi bir tedavinin uygulanmamasını değerlendirmediğine vurgu yapılan AYM kararında, “Sağlık kuruluşuna sevk edilmeyen S.M.nin durumunun tıbbi müdahaleye imkân verebilecek şekilde yakından takip edilmemesinin basit bir muhakeme hatası veya ihmal olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceği hususları Başsavcılık tarafından dikkate alınmamıştır. Sonuç olarak S.M.nin ölümüyle ilgili olarak yürütülen ceza soruşturması etkili yürütülmemiştir” ifadeleri yer aldı.

Anayasa Mahkemesi yaşamı koruma yükümlülüğünün ve yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine karar verdi. Gerekçeli karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.