Babacan: Adaleti ayaklar altına alırsanız, ekonomiyi ancak rüyanızda düzeltirsiniz

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, ekonomiyi düzeltmenin yolunun güvenden geçtiğini kaydederek, “Güveni oluşturmanın en önemli ve ilk adımı hukuktur. Eğer hukuk zeminini yok ettiyseniz, ülkede adaleti ayaklar altına aldıysanız, siz bu ülkenin ekonomisini ancak rüyanızda düzeltirsiniz” dedi.

KRONOS 09 Ekim 2021 GÜNDEM

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, ekonomiyi düzeltmenin yolunun adaletten geçtiğini söyledi. Babacan, İstanbul’da partisinin Küçükçekmece ilçe kongresindeki konuşmasının gündeminde ekonomi vardı.

Hükümetin uydurulmuş gerçeklikle halkı aldatmaya çalıştığını savunan Babacan, “Ekonomiyi düzeltmenin yolu güvendir. Güveni oluşturmanın en önemli ve ilk adımı hukuktur. Eğer hukuk zeminini yok ettiyseniz, ülkede adaleti ayaklar altına aldıysanız, insan hakları, özgürlükler ve demokrasi konusunda ülkeyi sürekli geriye götürürseniz siz bu ülkenin ekonomisini ancak rüyanızda düzeltirsiniz. Ancak uydurulmuş gerçeklikle vatandaşlarımızı aldatmaya çalışırsınız ama artık kimse yutmuyor” şeklinde konuştu.

‘HEM MEMURUN HEM DE İŞÇİNİN GELİRİ DÜŞTÜ’

Temmuz 2018’den Eylül 2021’e kadarki 3 yıl 3 aylık süre içinde; en düşük emekli maaşının toplam yüzde 52 arttığını kaydeden Babacan, “En düşük memur maaşı toplam yüzde 56 artmış. Aynı dönemde TÜFE’deki artış yüzde 59, gıda enflasyonundaki artış ise yüzde 73. Partili cumhurbaşkanının göreve gelmesinden bugüne gerçek tablo bu. TÜİK’in kendi açıkladığı rakamlara göre dahi hem memurun hem de işçinin reel anlamda geliri düşmüş” dedi.

‘TEK HANELİ ENFLASYON HAYAL’

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde tek haneli enflasyonun hayal olduğunu savunan DEVA lideri, “2002’den önce 34 yıl boyunca enflasyon iki, üç haneli seyretti. Ben ve arkadaşlarımın görevde olduğu dönemde, sadece iki senede tek haneye düşürdük. Bizler ayrıldıktan sonra ipin ucu kaçtı. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine bakın; resmî rakamlara göre bile enflasyon artık hep çift hanelerde. Tek hane artık bir hayal. Enflasyon sürekli yukarı doğru gidiyor. Üretici fiyat enflasyonu ise 2002 krizindeki seviyenin bile üstünde” değerlendirmesinde bulundu.

‘FAİZİ İTİKADÎ BİR MESELE OLARAK İSTEMİYORSA SIFIRA İNDİRİP YOK ETSİN’

Babacan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Faiz sebep, enflasyon sonuçsa sebebi indir aşağıya, enflasyon da düşsün. Yok eğer ‘Yanılmışım, doğru değilmiş’ diyorsa bu millete bir özür borcu var. Sayın Erdoğan’ın iddiası doğruysa, o zaman Merkez Bankası’nın bir puan faiz indirmesi yetmez; indirsin yüzde 5’e, yüzde 3’e. Bunu eğer itikadî bir mesele olarak istemiyorsa, o zaman sıfıra indirip yok etsin. Kötü bir şeyin azı çoğu yok. Kötüyse 19 da kötü, 15 de kötü, 10 da kötü… İndirsin sıfıra, kurtulalım şundan.”

‘İŞ BAŞINDA OLDUĞU SÜRECE BU ÜLKENİN HİÇBİR SORUNU ÇÖZÜLMEYECEK’

“Eğer ülkenin cumhurbaşkanı çıkıp da ‘Benim vatandaşım hayatından memnun, enflasyon yüzde 20’nin altında’ diyorsa, artık o cumhurbaşkanının bu ülkenin sorunlarını çözme kapasitesi bitmiş demektir. Çünkü sorunu inkâr ediyor. Yok dediği sorunu çözmesi için gayret etmesini bekleyebilir misiniz? İş başında olduğu sürece bu ülkenin hiçbir sorunu çözülmeyecek.”