Babacan: Hukuk ve adalet olmadan ekonomiyi asla düzeltemezler

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek, market kurarak hayat pahalılığına önlem diye market açılmasını eleştirdi. Babacan, “Hukuk ve adalet olmadan ekonomiyi asla düzeltemezler” dedi.

KRONOS 05 Ekim 2021 GÜNDEM

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, İyi Parti lideri Meral Akşener ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fahiş gıda fiyatları karşısında Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki fiyatların uygun olduğunu belirterek, “çoğaltılacağını” açıklamasını eleştirdi.

“Devleti market işletmeciliğine sokarak fiyatları kontrol edebileceğine inanıyorsa beyhude bir çabadır” diyen Babacan, “Bunların yolu bari olmuyor ben alıp satayım marketçilik yapayım demesi değil, devletin rolü makro ekonomik dengeleri sağlam tutmak, ülkede enflasyonu düşürmek ve vatandaşların satın alma gücünü artıracak ekonomi politikaları oluşturmak” şeklinde konuştu.

‘84 MİLYONLUK ÜLKEDE 1000 TANE MARKETLE FİYAT KONTROL EDİLEMEZ’

Enflasyonu düşürmenin yolunun maliyetleri düşürmekten geçtiğini kaydeden Babacan, “Bir ülkenin cumhurbaşkanı artık market işletmeciliğine soyunduysa, devleti market işletmeciliğine sokarak fiyatları kontrol edebileceğine inanıyorsa bu beyhude bir çabadır. 84 milyonluk birülkede 500 tane 1000 tane marketlerle fiyat kontrol edilemez. Türkiye’de enflasyonu düşürmenin yolu fiyatları makul tutmanın yolu maliyetleri düşürmekten geçer. Maliyetlerinde de kökünde kaynağında döviz kuru vardır. Sayın cumhurbaşkanına tavsiyemiz ülkedeki döviz kuruyla ilgili istikrarsızlığı bir an önce önlemesi ve ülkede 2018 Haziran seçimlerinde söz verdiği gibi hem enflasyonu hem faizi düşürmesi. Beklentimiz budur. Ve seçileli 3 sene 3 ay oldu. Bu 3 sene içerisinde hem kur yükseldi hem enflasyon yükseldi hem de faizler yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

‘MUTLAK YOKSULLUĞU BİZ SIFIRLAMIŞTIK, TEKRAR HORTLADI’

Mutlak yoksulluğun hortladığını vurgulayan Ali Babacan, “Vatandaşlarımızın satın alma durumu düşmüş durumda, yoksulluk arttı, gelir dağılımı uçurumu korkunç bir seviyede. Mutlak yoksulluk tekrar hortladı. Mutlak yoksulluğu biz sıfırlamıştık. Yoktu öyle bir şey. Ama şu ada mutlak yoksulluk var bu memlekette. Bunların yolu bari olmuyor ben alıp satayım marketçilik yapayım demesi değil, devletin rolü makro ekonomik dengeleri sağlam tutmak, ülkede enflasyonu düşürmek ve vatandaşların satın alma gücünü artıracak ekonomi politikaları oluşturmak” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dErdoğan’ın ‘uygun’ dediği marketin ürünlerine iki yılda yüzde 100 zam

dŞamil Tayyar’dan Erdoğan’ın market önerisine eleştiri: Geliri arttırmak daha önemli

 

‘HUKUK VE ADALET OLMADAN EKONOMİYİ ASLA DÜZELTEMEZLER’

Babacan sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Çözümü yanlış yerlerde arıyor, öncellikle hukuk ve adalet lazım memlekette. Hukuk ve adalet olmadan ekonomiyi asla düzeltemezler. Asla enflasyonu düşüremezler, kurda istikrarı sağlayamazlar. Faizlerin düşmesi hayal olur. Bakın Merkez Bankası faizlerini bir puan düşürdüler, Hazine’nin borçlanma faizi bir buçuk puan attı. Ne anladık! Sonuca bakmak lazım dolayısıyla ekonomi yönetimi hukuk gerektirir adalet güven gerektirir, ortak akıl gerektirir ve istişare gerektirir.”