Erdoğan’a ‘fahiş fiyat’ yanıtı: Aynaya baksa sorumluyu görecek

Babacan, fahiş fiyatlarla mücadele edeceğini söyleyen Erdoğan'a, "Oysa fahiş fiyatların sorumlusunu görmek için aynaya baksa yetecek" eleştirisinde bulundu.

KRONOS 06 Ekim 2021 EKONOMİ

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin Haymana ilçe kongresinde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Babacan’ın gündeminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayat pahalılığı ile mücadele için zincir marketleri hedef göstermesi ve Tarım Kredi Kooperatifine ait marketlerden 1000 tane açılacağı yönündeki açıklamaları vardı.

Babacan, “Erdoğan sorunlarla mücadelede evlere şenlik bir formül geliştirdi. ‘Suçu, günahı hep başkalarına yıkma’ formülü. Erdoğan ‘fahiş etiketlerle mücadele edeceğim’ diyor. Oysa fahiş fiyatların sorumlusunu görmek için aynaya baksa yetecek” şeklinde konuştu.

‘İKTİDAR DEĞİŞMEDİKÇE SORUNLAR ÇÖZÜLMEYECEK’

Babacan, Erdoğan’ın ekonomi yönetimi tüm dengeleri bozduğu için her şeye zam geldiğini savunarak, “Maliyetten etiket fiyatına kadar her şey artıyor. Bu krizden çıkışın yolu belli. Hem maliyetleri hem de fiyatları aşağı çekmenin yolu belli: Çözüm hem sistemin hem iktidarın değişmesinde. Bu iktidar değişmedikçe bu sorunlar çözülmeyecek. Erdoğan’la ve krizlerin ortağı sayın Bahçeli müsait bir yerde inecekler. Bakın görün o zaman ekonomi nasıl da rahatlıyor” dedi.

‘PİYASAYA BU KADAR MÜDAHALE EDİLİRSEK YATIRIMCI OLUR MU?’

Erdoğan’ın ekonomik krizi inkar ettiğini ancak “marketçiliğe soyunduğunu” kaydeden Babacan, “Geçen hafta zincir marketleri hedefe koydu, o da olmadı. Şimdi ‘Ben market açıyorum, meyve sebze ben satacağım’ dedi. Bin tane yeni market açacaklarını söylüyor. Bu kadar piyasaya müdahale edilirse, bu ülkede girişimci, yatırımcı olur mu? Türkiye’de on binlerce mahalle var. Hangi birine kaç tane market açacaksın da bunların fiyatını kontrol edeceksin? Görüyoruz olmuyor. Olan da gidiyor. Kendi vatandaşımız bile parasını ülke dışına çıkarıyor. Üstelik Erdoğan’a göre ortada ekonomik kriz de yok. Krizi inkâr ediyorsun da niye marketçiliğe soyunuyorsun?” diye konuştu.

‘ŞU ANDA YAPMAYA ÇALIŞTIKLARI ŞEYİN SONUCU SIFIR OLACAK’

Babacan, 2019’da seçimlerden önce hükümetin tanzim satış projesini hatırlatarak, “Akraba Bakan’ın bir projesi vardı. 2019 yılında, seçimlere yakın, tanzim satış noktaları belirlemişlerdi. Belli ki ‘akraba bakan’ın fikirleri hâlâ ortalarda. O mağazaların üstüne de koca koca ‘Enflasyonla topyekûn mücadele’ yazmışlardı. Ne oldu? Sonuç kocaman bir sıfır. Şu anda yapmaya çalıştıklarının da sonucu sıfır olacak. Sayın Cumhurbaşkanı açtığı marketlerden alışveriş etti. Sosyal medyada gençler aynı alışveriş sepetini başka marketlerden alsaydık kaça mâl ederdik diye hesap etmişler. Üç aşağı beş yukarı aynı, hatta daha ucuza satanlar var. Artık eskisi gibi halkın içine çıkmadığı için gerçek bakkaldan, manavdan, pazardan alışveriş etmediği için memleketin gerçeklerini tanımıyor” değerlendirmesinde bulundu.