‘Bakan yardımcısının eşine neden 150 bin dolar gönderildi?’

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin eşine, 'iş çözmesi için 150 bin dolar verildiği' iddiası Meclis gündemine taşındı. CHP Milletvekili Barut, "Bu para neden gönderiliyor? Bakan olup bitenleri bilirken neden sessiz kalıyor?" diye sordu.

KRONOS 08 Ekim 2021 GÜNDEM

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece hakkındaki iddialara ilişkin soru önergesi veren CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Bakan Yardımcısı özel yetkilerle donatılırken ihale ve ithalat izniyle ilgili olarak eşinin hesabına 150 bin Dolar yani yaklaşık 1 milyon 350 bin lira para niye gönderiliyor? Bir iktidar partisi milletvekilinin dahline rağmen bu parayı nasıl alabiliyor? Bakan olup bitenleri bilirken niye sessiz kalıyor?” diye sordu.

KRİTİK GÖREVLERE KİMLER GETİRİLİYOR? 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin 18 Ağustos 2018 tarihinde TİGEM Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandığını, 8 Ocak 2021 tarihinde de Tarım ve Orman Bakanlığı’nda Bakan Yardımcılığı görevine getirildiğini belirten CHP’li Barut, “Göreve geldikten sonra diğer bakan yardımcılarının önemli görevlerini alıyor, ana hizmet alanları kendisine bağlanıyor. Kritik noktalara kendine bağlı kişileri getiriyor” dedi. Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ BİR İŞ ÇÖZMESİ İÇİN 150 BİN DOLAR…’

“Tam da bu konuyla ilgili olarak, bir işin çözülmesi için bakan yardımcısının eşinin hesabına 150 bin dolar yani yaklaşık 1 milyon 350 bin lira para aktarıldığı iddia ediliyor. Öyle ki, bakanlıkta bu konuyla ilgilenen iktidar partisinin bir milletvekili varken bile bu para akışı oluyor. Para konusunu da bilen iktidar milletvekilinin bizzat durumu belgesiyle Tarım Bakanına ilettiği öne sürülüyor.

‘SAVCILARI GÖREVE ÇAĞRIYORUZ’ 

Hakkında son derece vahim iddialar bulunan bu bakan yardımcısı hala görevinin başında. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bu vahim iddialarla ilgili açıklama yapmasını bekliyoruz. Herhangi bir inceleme ve soruşturmanın yürütülüp yürütülmediğini de öğrenmek istiyor, Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz.”