Bakanlık diretti, fişlenen Boğaziçili öğrencilerin burs ve kredisi tekrar kesildi

Bakanlığın itirazı üzerine yürütmeyi durdurma kararı kaldırılarak, haziran ayında bağlanan Boğaziçili öğrencilerin bursları yeniden kesildi.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘kayyım rektör’ protestolarına katıldığı gerekçesiyle öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesine ilişkin yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın itirazını değerlendiren mahkeme ‘telafisi güç zararlardan söz edilemeyeceğini’ savundu. Öğrencilerin haziran ayında bağlanan burs ve kredileri yine kesildi.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre; İstanbul ve Ankara emniyet müdürlükleri, protestolara katıldığı öne sürülen öğrencilerin isim, kimlik bilgisi ve öğrenim gördüğü üniversitenin yazdığı listeyi kredi ve burslarının kesilmesi amacıyla Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK), Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ve ilgili üniversitelerin rektörlüklerine yollamıştı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dMahkeme, Boğaziçili öğrencinin bursunun kesilme kararının yürütmesini durdurdu

dMarmaray’da Boğaziçi protestosu: Öğrencilerin bursu kesildi, duydunuz mu?

 

Bunun üzerine 23’ü Boğaziçi Üniversitesi’nden olmak üzere toplam 77 öğrencinin bursu ve kredisi kesilmişti. Öğrenciler de söz konusu kararlarla ilgili yürütmenin durdurulması ve iptal edilmesi istemiyle davalar açmıştı. Haziran ayında idare mahkemeleri kararları hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurmuştu. Bunun üzerine öğrencilerin bursları yeniden bağlanmıştı.

KARAR KESİN VE OYBİRLİĞİYLE

Davalı Gençlik ve Spor Bakanlığı, öğrencilerin burs ve kredisinin kesilmesi için bu kararlara itiraz etti. İtirazlardan üçünü Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4’üncü İdari Dava Dairesi değerlendirdi. Daire, burs ve kredisinin kesilmesi halinde öğrencilerin ‘telafisi güç zararlara uğramasından söz edilemeyeceğini’ belirtti. Bu nedenle yürütmenin durdurulması kararı verilemeyeceğini kaydeden daire, aksi yöndeki kararın mevzuata uygun olmadığını ifade etti. Daire, kesin olmak üzere oybirliğiyle yürütmenin durdurulması kararını kaldırdı.

YÖK’TEN BRİFİNG ALAN HAKİM

Öğrencilerin burs ve kredilerinin kesilmesine neden olan kararda üç hâkimin imzası bulunuyor: Murat Mengi, Sebahattin Uludağ ve Abdurrahman Beşiroğlu. Haziran ayında medyaya yansıyan haberlerde Beşiroğlu’nun kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’a ait Paramount Otel’de kaldığı ortaya çıkan Ankara Bölge İdare Mahkemesi başkanı Esat Toklu’yla birlikte YÖK’e karşı açılan davalarla ilgili denklik ve mevzuata ilişkin YÖK’ten brifing aldığı ortaya çıkmıştı.

İPTAL KARARINA KADAR BURS YOK

Burs ve kredisi kesilen öğrencilerin avukatı Abdullah Tıkıç, Diken’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yürütmenin durdurulması kararları neticesinde davalar devam ederken burslar geri bağlanmıştı. Yürütmenin durdurulması kararlarına itiraz üzerine verilen kararların kesin olması sebebiyle kararlara yönelik bir başvuru yolu bulunmuyor. Davalar sonuçlanıp iptal karar çıkıncaya kadar bursların tekrar bağlanması olanağı bulunmuyor. Bölge İdare Mahkemesi esasa ilişkin açıklamalarda bulunmamış. Karar, davanın reddi anlamına gelmiyor, sadece tedbir kararı kaldırıldı. Yargılama devam ediyor, henüz nihai karar verilmedi. Buna rağmen tedbir kararının üst mahkemece kaldırılmasının öğrenciler nezdinde mağduriyete yol açacağının göz ardı edilmemesi gerekir. Kimi öğrencilerin maddi durumunun yetersizliği gözetildiğinde eğitim hakkına müdahale eden kararların hukuka aykırılığı ortada.”