Bank Asya’da 8 bin TL’lik altın hesabı açan 3 çocuk annesi 2 yıl 1 ay hapis yatacak

2005 yılında açtığı Bank Asya hesabına 2014 yılında birikim yapmak üzere altın hesabı açan matematik öğretmeni Demet Aksoy 2 yıl 1 aylık hapis cezasına çarptırıldı. Cezası Yargıtay tarafından onanan 3 çocuk annesi Aksoy, Cuma günü hapse girecek. Aksoy, “Bir devlet vatandaşına bunu yapmamalı?” diyor.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezası Yargıtay tarafından onandığı için cuma günü cezaevine girecek olan öğretmen Demet Aksoy’u ÖFG TV’de konuk ederek mağduriyetini aktardı.
Üç çocuğu olan matematik öğretmeni Aksoy, aynı zamanda Türkiye dereceleri olan bir tekvandocu. Aksoy, Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında yargılanıp ceza aldı. 2005 yılında açılmış olan Bank Asya hesabında 2014 yılında 8 bin TL’lik altın hesabı açtırdığı için 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Aksoy’un parası, bankaya el konulduktan sonra kendisine iade edildi. Cezası onanan Aksoy, Cuma günü cezaevine girecek. Aksoy’un Gülen cemaatine ait bir dershanede öğretmenlik yapan eşi de tutuklanmış 5 yıllık hapsin ardından yakın zamanda tahliye olmuş.

2012 yılında çalıştığı özel eğitim kurumundan ayrılarak tüp bebek tedavisi ve üç hamilelik sonrası bir daha Gülen cemaatine ait bir okulda çalışmayan Aksoy, cezaevine girmeden önce yaşadığı stresi, çocuklarının durumunu ve mağduriyetini Gergerlioğlu’na anlattı. Aksoy, toplamda 6 ay 21 gün hapis cezası yatacak.
Demet Aksoy’un anlattıklarına öne çıkan başlıklar şöyle:

‘EVİMİZE DE ÇOK YAKIN, FAİZSİZ BANKA…’

“2005’te başladım özel sektöre. 2005 yılında açılmış Bank Asya hesabım var, bu Bank Asya hesabıma ufak tefek yatırımlar yapıyorum. Evimize de çok yakın, faizsiz banka, Müslüman bir ailenin Müslümanlığını yaşamaya çalışan halktan bir insanım ben de. Faizsiz banka, harçlık olarak yatırıyorum. 2014’te Altın hesabı açmışım. Mahkemedeki suçlama bu. 2014’teki 8 bin TL’lik altın hesabımdan dolayı bana terör örgütüne üyelikten 2 yıl 1 ay ceza verildi.”

‘SÜREÇ ÇOK AĞIR GELİYOR’

“Terör örgütü vasfını bize yakıştırmalarını asla kabul etmiyorum. 5 yıldır ben nasıl ayaktayım bilmiyorum. Bundan sonraki süreç çok ağır geliyor. Yavrularımı bırakıp gidecek olmam. Savcıyla görüştüm. Bunun cezası ertelenir mi? Benim çocuğum 1. sınıf çocuğu olanların anneleri çok iyi bilir. 1. sınıfı annesiz nasıl geçer? Annesiz çok zor, 3 küçük çocuk var. Dede ve anneanne var. Onların da kendi hastalıkları var. Ben zaten 40 yaşıma gelmişim, annem ve babama yük olmak çok ağır bir şey.”

‘NE KATİLİM, NE HIRSIZIM, NORMAL BİR ANNEYİM’

“Sevgili Adalet Bakanı bu meseleye bakabilir mi? Benim dosyamı inceleyip baksınlar. Eşi olmadığı için götürülen, 1 dolar için suçlanan bir insanım ben. Bank Asya’daki 8 bin TL’lik hesabımdan dolayı yardım yataklık suçundan dolayı yargılanan bir insanım o para da bana tekrar teslim edildi. Bu para birinin eline geçmemiş, ben geçsin diye yatırmadım. Altın olsun, birikim olsun diye düşündüm. Durum bu ve bu 25 ayın 6 ay 21 gün yatarından bahsediliyor. Katil olsanız 8 yıl ceza alsanız yarı yarıya iniyor 4 yıla. 3 yıl denetimli serbestlik kalıyor 1 yıl. Bir katil 1 yıl yatıyor. Ben ne katilim, ne hırsızım. Normal bir anneyim. Yavrularımın başında durayım. Onlar için çırpınıyorum. Aile toplumun en küçük yapı taşı, aile bozulursa toplum bozulur.”

‘BİR DEVLET KENDİ VATANDAŞINA BUNU YAPMAMALI?’

“Topluma bu çocukları kazandıralım, toplum kazansın. Bu çocuklar toplumun bireyi değil mi? Ben diyorum ki kendi kendime: ‘Bir devlet kendi vatandaşına bunu yapmamalı?’ Ben gerçekten her gün ölüp ölüp diriliyorum, ben ve yavrularım bunları hak etmedi. Biz cezaevine giderken 55 aydır kaldı eşim. Küçücük çocuğumun bezini çıkarıyorlar, diğer çocuğumun ayakkabısını çıkarıyorlardı neye yetişeceğime şaşırıyordum? Ben nasıl ayakta durduğuma şaşırıyorum. Resmen bu yaşananlar kolay şeyler değil. “’İnsanlara hak etmediğiniz şeyleri vermek çok büyük haksızlıktır’ diyor Hz. Ali. Biz bunları hak etmedik. Kesinlikle biz bunu hak edecek hiçbir şey yapmadık.”

‘YAVRULARIMIN BAŞINDAN AYRILMAK İSTEMİYORUM’

“Toplumun bizim gibi insanlara ihtiyaçları var. Bize bunu yapmayın. Ben uyuyamıyorum, ben sol kolumu da kaldıramıyorum, tansiyon ilaçları kullanıyorum. Bana bir şey olsa 3 küçük yavruya, masuma acınabilir. Vicdan sahibi olanlar onları görebilirler. ‘Bu kadın Bank Asya’ya parasını yatırdı. Oralarda çalıştı.’ Ki 2012’de ayrıldım, darbe 2016’dan sonra olan şeyler. Benim alakam yok. Bu dosyaların incelenmesini talep ediyorum. Masumiyetime inanıyorum ve bunun da Adalet Bakanı tarafından incelenip yavrularımın başından ayrılmak istemiyorum.”