“Barınamıyoruz” diyen öğrencilerden battaniyeli yürüyüş

Astronomik ev kiraları sebebiyle "Barınamıyoruz" diyen öğrenciler dün gece İstiklal Caddesi'nde battaniyeli yürüyüş düzenledi.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele için alınan kararların kaldırılmasıyla birlikte üniversitelerde yüz yüze eğitim başladı. Ancak yükselen ev kiraları ve yurtlardaki kapasite sorunu sebebiyle öğrenciler kalacak yer bulamadı.

Üniversite öğrencileri mağduriyetlerine dikkati çekmek için eylemlere başladı. Parklarda sabahlayan gençler, son olarak dün gece İstiklal Caddesi’nde battaniyeli yürüyüş düzenledi.

“Hakkımız olanı alana dek yurtsuzlara her yer yurt, her yer ev olacak” diyen öğrenciler, yürüyüşlerinin ardından basın açıklaması gerçekleştirdi.

Öğrenciler, ortak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Bizler 2 haftadır barınma hakkı için direnen yurtsuzlarız. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte yüzlerce öğrenci, fahiş ev kiraları ve yetersiz yurt sebebiyle sokaklarda kaldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dErdoğan, ‘Barınamıyoruz’ eylemi yapan öğrencileri hedef aldı: Çirkin kampanya yürütüyorlar

dTürkiye, kira artışında dünyanın zam şampiyonu

dBabacan’dan Erdoğan’a: Gençlerin abarttığı yok, kiralar uçtu gitti

 

İktidar ise barınma sorununu çözmek yerine, sokakta kalan öğrencilere polisiyle saldırıyor. Bizler sokakta kalan binlerce öğrencinin sorunlarının çözümü için günlerdir Türkiye’nin parklarında, bahçelerinde, sokaklarındayız.

Bugün de battaniyelerimizle bu duruma dikkat çekmek için yürüdük. Öğrencinin yanında olan herkesi, ‘Barınamıyoruz, geçinemiyoruz’ diyen öğrencilerin sesine ses olmaya çağırıyoruz.”