Başak Demirtaş: Kızlarımız 19 aydır babalarına sarılamadı, keyfiyetin açıklaması yok

Başak Demirtaş, Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşi Selahattin Demirtaş’la 19 aydır pandemi gerekçesiyle açık görüş yapmadıklarını belirterek, "Artık keyfiyete dönüştü" dedi.

KRONOS 06 Ekim 2021 GÜNDEM

Edirne F tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, pandemi sürecinde kapalı ve açık görüş haklarının ellerinden alındığını söyleyerek Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

“Türkiye’ye barış ve demokrasinin gelmesi için mücadele ediyoruz” diyen Başak Demirtaş, “Siyasi tutuklular özgürlüklerine kavuşmalı, hasta tutuklular cezaevinde tutulmamalı” ifadesini kullandı.

19 AYDIR AÇIK GÖRÜŞ YOK

Selahattin Demirtaş ile 19 aydır açık görüş yapamadıklarını aktaran Başak Demirtaş, korona virüsü salgını sürecinde görüşme sıklığının değiştiğini, kapalı görüş hakkının ‘keyfi şekilde’ sınırlandırıldığını söyledi. Başak Demirtaş, ” Selahattin’le yaklaşık 19 aydır açık görüş yapamıyoruz. Kızlarımız babalarına 19 aydır sarılamadı. Bunu da anlamak mümkün değil. Kapalı görüş haklarımızı dahi kullanamıyoruz. Artık keyfiyete dönüştü. Neden hâlâ görüş haklarımız eski haline dönüştürülmedi?” dedi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dBaşak Demirtaş: Kızlarımız, ‘İnsanlık için mücadele eden baba tercih ediyoruz’ diyor

dDemirtaş’ın bestesini kızları ve eşi çaldı söyledi: ‘Hep Selo başkan mı…?’

dSavcılık, Demirtaş’ın kızlarına görüş engeline ‘korona’yı gerekçe gösterdi

 

Başak Demirtaş, Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunarak görüş hakkı sınırlandırılmasının ‘hiçbir açıklaması olmadığını’ belirtti.

‘SELAHATTİN GELECEĞE DAİR UMUTLU’

“Pandemiden sonra ilk 3 ay hiç görüşemedik” ifadelerini kullanan Başak Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Gittiğimde Selahattin’den moral alıyorum. Hayata ve her şeye dair umutlu bir insan, umudunu kaybetmiyor. Dik duruyor ve geleceğe dair umutlu.”