BBP’den ayrılanlar Remzi Çayır öncülüğünde partileşiyor

BBP'de Mustafa Destici'nin AKP listelerinden milletvekili seçilmesinin ardından istifa eden Genel Başkan Remzi Çayır öncülüğünde yeni bir partileşme harekete başladı. 81 ilde örgütlenme çalışmalarını sürdüren Çayır, 'Milli Yol Hareketi'ni partileştireceklerini söyledi.

KRONOS 04 Ekim 2021 GÜNDEM

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) Genel Başkan Mustafa Destici’nin AKP’yle ittifak nedeniyle milletvekili seçilip Meclis’e girmesinin ardından kendilerinin dışarıda bırakıldığını düşünen birçok partili istifa etmişti. Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır da o isimlerden biriydi. Çayır, Milli Yol Hareketi adıyla il il gezerek partileşme programını hızlandırdı. Parti binası bile tutuldu.

‘Milli Yol Hareketi’ isimli bir platform kuran ve öncülüğünü eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır’ın yaptığı grup, il gezilerine devam ediyor.

Tekirdağ’da konuşan Çayır, “Son dönemde BBP’den ayrılarak farklı siyasi kulvarlardan gelen arkadaşlarla birlikte, Türkiye’nin önüne bir iktidar projesi koymak üzere yola çıkmış bir hareketiz” diye konuştu. BBP eski Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, 81 il gezisini tamamladıktan sonra Milli Yol Hareketi’nin parti kuruluşunu yapacaklarını söyledi.

“FARKLI KESİMLERİ DE İÇİNE ALAN BİR YAPI OLUŞTURUYORUZ”

Daha yaşanabilir bir Türkiye ideali ile bir araya geldiklerini ifade eden Çayır, kendilerini şuan ‘Milli Yol Hareketi’ olarak tanımladıklarını belirtti. Genel merkezlerinin Ankara İskitler’de olduğunu belirten Çayır, Alevilerden, sosyal demokratlardan ve ülkücüler başta olmak üzere farklı kesimleri içine alan bir yapı oluşturduklarını aktardı.

Çayır, 81 il gezisini bitirdikten sonra, partileşme konusunda arkadaşlarının düşünce ve eğilimlerini göz önüne alarak hareket edeceklerini açıkladı.

REMZİ ÇAYIR KİMDİR?

Remzi Çayır, 1959 yılında Kahramanmaraş’ın Abbaslar köyünde doğdu. Aslen Kürt olduğunu belirten Çayır, gençliğinden beri milliyetçi-ülkücü hareketin içerisinde yer alıyor.

İlk, orta, lise eğitimini Kahramanmaraş’ta tamamlayan Çayır, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi öğrencisi iken o dönemdeki olaylarla ilgili tutuklanarak 1979 yılında Gaziantep cezaevinde tutukluluğu sürerken kaydolduğu Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini bitirdi.

13 YIL HAPİS YATTI

Uzun yıllar süren hapis hayatından sonra Ankara’da fuarcılık ve yayıncılık ile uğraşan Remzi Çayır, yazı ve şiirlerini, Türk Edebiyatı, Bizim Ocak, Aylık Dergi, Mavera, Vahdet, Birliğe Çağrı, Gözyaşı, Dolunay gibi dergilerde yayınladı.
13 yıl Mamak, Çanakkale, Gaziantep, Elbistan cezaevlerinde yatan Çayır cezaevinden çıktıktan sonra da siyasete devam etti. Roman, tiyatro, hikayeler de yazan Çayır, Evli ve bir çocuk babasıdır.

BBP’DE GENEL BAŞKAN YARDIMCISIYDI

Büyük Birlik Partisi’nde önemli görevler üstlenen Çayır, son olarak Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunuyordu. Çayır, 2014 yılında da partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmuştu.

AKP’DEN DİYARBAKIR ADAYI OLDU, SEÇİLEMEDİ

Remzi Çayır, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin AKP-MHP irtifakına dışarıda katılarak AKP listesinden milletvekili seçildiği 27. Milletvekili seçiminde AKP listesinden Diyarbakır’da seçilemeyecek 7. sıra adayı yapılmıştı. Seçimden sonra istifa eden Çayır, Destici’yi arkadaşlarını satmakla itham etmişti.