“Beyaz altın” rekora doymuyor

Pamuk fiyatları 10 yılın zirve seviyelerindeki seyrini koruyor. Çin'in Amerikan pamuğu alımlarını hızlandırması dikkati çekiyor.

KRONOS 08 Ekim 2021 EKONOMİ

Pamuk fiyatı, elverişsiz hava şartlarının kilit üreticilerde mahsulü olumsuz etkilemesi ve Çin’in ithalatı artırmasının etkisi ile rallisini sürdürerek 10 yıllık zirvesini yeniledi.

En aktif işlem gören kontratın fiyatı New York’ta yüzde 3 artarak, pound başına 1,1495 dolara kadar çıktı. Fiyatlar son 12 ayda yaklaşık yüzde 70 yükseldi. Pamuktaki artış küresel giyim üreticilerinin maliyetlerini artırıyor.

Aşırı yağışlar Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) güney eyaletlerinden bazılarında lif bitkilerinin kalitesini bozdu. Şiddetli sağanak Çin’in kilit üretim bölgesi Sincan’da mahsulü olumsuz etkiliyor.

Resmi verilere göre, Çin’in en büyük ihracatçı ülke ABD’den haftalık pamuk alımları son bir yılın en yüksek seviyesine çıktı.

STOKLAR AZALDI, FİYATLAR YÜKSELECEK

Çin, Sincan bölgesinde yetiştirilen lif bitkilerine yönelik uluslararası tepkilerin arttığı bir ortamda, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının sebep olduğu gerileme sonrası küresel talepteki artış ile birlikte ABD’den daha fazla ürün satın almaya yöneldi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKömür fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

dBenzin ve motorin fiyatlarına zam

dBu da KDV zammı

 

Bloomberg’in haberine göre, ABD’de borsalar tarafından takip edilen pamuk stokları bir yılın en düşük seviyesine indi. Stoklar üst üste 15 haftadır azalıyor.