24 numaralı hat yok ama 500T var

Netflix’te yayınlanan ‘Bir Başkadır’ dizisi pek çok yönüyle konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediyor. Dizide Beykoz-Mecidiyeköy hattında çalışan 24 numaralı otobüs de gündeme geldi. Sosyal medyada ise 500 T hatırlatıldı.

KRONOS 16 Kasım 2020

İstanbul’un en maceralı hattı 500T ile İstanbul’un farklı 75 durağında durup 13 ilçesini 240 dakikada gezmek mümkün

İzlenme rekorları kıran Netflix dizisi Bir Başkadır‘daki bir sahne için sosyal medyadan açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dizide kullanılan 24 numaralı otobüs hattıyla ilgili bilgi verdi. Açıklamada, “Merak edenlere; otobüs filomuzda 24 numaralı bir hat bulunmuyor.” denildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu paylaşımına Netflix, “Olmadı aşağı yoldan minibüse binerim” şeklinde cevap verildi.

Paylaşım birçok etkileşim aldı. En çok dikkat çekeni ise “Bu bir dizi olduğu için olmasın” ve “Ama 500 T var ve gerçek” yorumları oldu.

Peki, efsane 500T hattı İstanbullular için ne ifade ediyor? 13 ilçe ve 75 durakta yolcu indirip bindiren bu hattı özel kılan ne?

500T İLE 13 İLÇE VE 75 DURAK

Dünya’nın en uzun, İstanbul’un en maceralı hattı ile İstanbul’un farklı 75 durağında durup 13 ilçesini 240 dakikada gezmek mümkün. İlk durak Tuzla Şifa Mahallesi’nden başlıyor, son durak Zeytinburnu Çırpıcı. 500T özel halk otobüsü ile bu yolculuğun fiyatı sadece bir bilet parası.

VAROŞLARDAN LÜKS SEMTLERE

500T’nin filosunda 175 adet otobüs ve 400 civarında şoför var. Şoförler bir günde 3 kez gidip geliyor. Otobüsler her 3 dakikada bir kalkıyor. 75 durağın 58’i Anadolu yakasında olan 500 T, Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçerek iki yakayı birbirine kavuşturuyor. Bu efsane hat 26 yıldır İstanbulluların hayatında yer alıyor. En çok tanınan en çok mizahı yapılan otobüs hattı 500T.

KOZMOPOLİT YOLCULARIYLA EFSANE

İstanbul’un farklı bölgelerinde seyahat eden 500T’nin kozmopolit bir yolcu yapısı var. Rotası varoşlardan, lüks semtlere ve iş merkezlerine uzanıyor. Günün her saati dolu olması ve otobüslerin çoğunun eski olması yolcuların şikâyet ettikleri konuların başında geliyor. Geçmiş yıllarda yaşanan ve can kayıplarına neden olan kazalar da 500T’yi hafızalara kazıyor.

İBB’NİN “24 NUMARALI HAT BULUNMUYOR” AÇIKLAMASIYLA TEKRAR GÜNDEME GELDİ

Berkun Oya imzalı ‘Bir Başkadır’ dizisi Netflix’te yayınlandığından beri birçok yönüyle toplumun gündemine oturdu. Dizinin karakterleri, sahneleri, dizideki kişi ve olaylar hakkında yapılan yorum ve tartışmalar da dur durak bilmeden devam ediyor. Dizinin önemli isimlerinden Meryem’in (Öykü Karayel) bindiği 24 numaralı İstanbul otobüsü de sosyal medyada sık sık gündeme gelince, konuya İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kayıtsız kalamadı.

İBB’nin sosyal medya hesabından, “Merak edenlere; otobüs filomuzda 24 numaralı bir hat bulunmuyor ☺️” açıklaması yapıldı.

Netflix Türkiye’ye de seslenen İBB, “Beykoz / Mecidiyeköy ve diğer tüm hatlarımızla ilgili bilgi almak, konumunuza yakın durak ve hatları öğrenmek isterseniz; MOBİETT size yardımcı olacaktır” paylaşımıyla diziyle ilgili tartışmalara katıldı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d‘Bir Başkadır’ Netflix Türkiye’nin zirvesinde: Dizi neden bu kadar çok tutuldu?