Bir paradoksun sanatı: Görme engelli fotoğrafçılar

Kulağa bir paradoks gibi geliyor; Fotoğraf çekmek kaçınılmaz olarak görmekle bağlantılı değil mi? Oysa görme engelli fotoğrafçıların sergisi bunun tersini kanıtlıyor…

KRONOS 18 Ağustos 2020

Fotoğraf: Susanne Emmermann

Almanya’nın Berlin kentinde 2 Ekim tarihinde açılacak ‘Kör Fotoğrafçılar’ adlı sergi, görme engelli dört fotoğrafçı olan Susanne Emmermann, Mary Hartwig, Silja Korn ve Gerald Pirner’in çalışmalarını sunuyor.

Fotoğrafçılar yıllardır kendileri için gerçekten imkânsız olan şeyle boğuşuyorlar: Görmek. Sanatçılar, fotoğraflarında neredeyse fotoğrafın kendisi kadar eski olan ışıkla boyama tekniğini kullanıyor. Bu teknikte karanlık odalarda veya gece, bir görüntünün farklı ışık kaynakları uzun pozlamayla ortaya çıkarılıyor.

Fotoğrafçılar, çalışmaları esnasında nesneleri onların talimatlarına göre düzenleyen ve görsel olarak algılayamadıkları ayrıntıları onlara sözlü olarak aktaran  asistanlarla çalışmış. Bu işbirliği fotoğrafçının, ortaya çıkan görüntüler üzerinde yüksek derecede kontrol sağlamasına imkân tanımış.

Fotoğraf: Susanne Emmermann

Sergideki çalışmalarında soyut bir renk ve şekil oyununda elleri konu alan  fotoğraf sanatçısı Susanne Emmermann, “Eller, gözler gibi duyguları aktarır. Birinin ellerini tutmak sevgiyi ve diğerinin varlığını temsil ederler” diyor.

Mary Hartwig’in dışavurumcu anlatı biçimi, ziyaretçileri ‘Alice Harikalar Diyarında’ hikâyesindeki deneyimleri anımsatan büyülü dünyalara götürüyor. Silja Korn, sarhoş edici renklerle kendi benliğinin ifadesini inceliyor. Gerald Pirner’ın yoğun siyah beyaz serisi, otoportrenin ışıkla çelişen ilişkisine odaklanıyor.