Bir zamanlar Moldova’da

26 yaşında genç bir sinema öğrencisi olan Victor Galusca, 2016 yılında, Moldova'nın başkenti Kişinev'e 122 km uzaklıktaki metruk bir köy evinde bazı negatifler buldu.

MEHMET ARDA DURU 23 Ocak 2020

26 yaşında genç bir sinema öğrencisi olan Victor Galusca, 2016 yılında, Moldova’nın başkenti Kişinev’e 122 km uzaklıktaki metruk bir köy evinde bazı negatifler buldu. Bu tozlu ve kirli negatifleri temizlediğinde gün yüzüne belgesel niteliği taşıyan olağanüstü güzellikte siyah-beyaz fotoğraflar çıktı.

Bu fotoğraflar, yıllar önce aynı köyde yaşamış ve arşivi bir köşede unutulmuş olan amatör fotoğrafçı Zaharia Cuşnir‘e aitti. Cuşnir, 1950 ile 1970 yılları arasında bu fotoğrafları çekmişti.

BİR ZAMANLAR MOLDOVA’DA

1912 yılında dünyaya gelen ve 1993’te hayata veda eden Cuşnir, bıraktığı 4 binden fazla eşsiz değerde negatifle bir döneme ışık tutuyor. Sovyetler Birliği döneminde Moldova’nın bir köyündeki pastoral yaşamı, farklı yaşlardaki insanları, giyim-kuşamlarını, günlük yaşamlarını ve geleneklerini gözler önüne seriyor.

PASTORAL YAŞAM, GÜÇLÜ PORTRELER

Eski bir Sovyet köyünün kayıp ya da saklı binlerce fotoğrafı bugün dijital ortama aktarılırken, amatör bir fotoğrafçı olan Zahari Cusnir’in usta işi kadrajları bir dönemi aydınlatıyor.

4 bine yakın fotoğraf arasında en çok dikkati çekenler kırsal yaşamın siyah-beyaz parlak portreleri. O dönemde yaşayan köylüler, komünizm ve alkolizm ile bir tür profesyonelce mücadele etmiş.

ARTIK YAYINDA…

Bu tarihi fotoğrafları bulan Galusca, diğer meslektaşları ile birlikte fotoğrafları yeniden basmak, Moldova ve Romanya’da sergilemek için çalıştı. Victor Galusca ve hocası, ocak ayında bu çarpıcı fotoğrafları yayımlama imkanına kavuşarak eşsiz hazinenin kapısını araladılar.

DÜĞÜNDEN CENAZEYE KÖY YAŞAMI

Zahari Cuşnir’in amatör kamerası ile çektiği fotoğrafların içinde, 1950-70’li yıllar arasında köylülerin düğünlerinden ve cenaze törenlerinden portrelerde yer alıyor. 1993 yılında hayatını kaybeden Cuşnir’in portrelediği bütün fotoğrafları dış ortamda ve doğal ışık altında çekmiş olması ise dikkat çeken bir detay olarak belirlendi.

.