BirGün: Peker’in aktardıklarını paylaşmak yayıncılık ilkelerimizle uyuşmadı

BirGün gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, Erk Acarer'in Peker’in dile getirdiklerini doğrudan kendi sosyal medya hesabından aktarmasının yayıncılık anlayışıyla uyuşmadığını belirtti.

KRONOS 04 Ekim 2021 GÜNDEM

BirGün Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, Twitter hesabından organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in mesajlarını paylaşan Erk Acarer ile ilgili açıklama yaptı.

Aydın, Erk Acarer’in Sedat Peker’in dile getirdiklerini doğrudan kendi sosyal medya hesabından aktarması, gazetemizin yayıncılık anlayışıyla ve habercilik tarzıyla uyuşmadığına işaret ederek, “Gazetemizin yazarlarından Erk Acarer ile yollarımızı ayırma kararımızın arkasında olan yegane neden budur. Bu görüşümüzü Erk Acarer’e de ilettik.” dedi.

Aydın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gazetemizin eski yazarı Erk Acarer’in, suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarına aracılık etmesiyle başlayan gazetecilik tartışması ve ardından yaşanan polemikler, konuya dair açıklama yapmamızı gerektirdi. Her yayının olduğu gibi BirGün’ün de yayın çizgisi hem mesleki hem de etik değerlerle bir bütündür. Tüm bunlar BirGün’ün habercilik anlayışının sınırlarını çizer ve BirGün’ün hatlarını belirler. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in son zamanlarda tartışılan iddia ve itiraflarını, kamu yararı doğrultusunda haberleştirerek okurlarımıza sunduk.” ifadelerini kullandı.

Aydın’ın Erk Acarer’nin Birgün gazetesinden ayrılmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Ancak bir BirGün yazarının, Sedat Peker’in dile getirdiklerini “bilgi” nitelemesiyle doğrudan kendi sosyal medya hesabından aktarması, gazetemizin yayıncılık anlayışıyla ve habercilik tarzıyla uyuşmamaktadır. Gazetemizin yazarlarından Erk Acarer ile yollarımızı ayırma kararımızın arkasında olan yegane neden budur. Bu görüşümüzü Erk Acarer’e de ilettik. Konuya ilişkin birbirine yakın değerlendirmeler yapamayınca, bugüne kadarki emekleri için kendisine teşekkür edip vedalaştık.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dCezaevine konulan kanser hastası Ayşe Özdoğan hastaneye kaldırıldı

dPandora Belgeleri TBMM gündeminde: Saray müteahhidine soruşturma açacak mısınız?

dAv. Memet Kılıç: Avrupa, Türkiye’deki yönetimin kendi kendini imha etmesini bekliyor

 

BirGün, kendi değerleriyle harmanladığı evrensel gazetecilik ilkeleri doğrultusunda yolunda yürümeye, haber yapmaya devam edecek. Türkiye’de gazetecilik yapmak için bugüne kadar ödediğimiz bedeller de bunun en açık göstergesidir. Haberciliğin “suç” gibi görülüp yargılanmadığı, ifade ve basın özgürlüğünün hakim olduğu aydınlık günlere kavuşmak umuduyla…”