BM müfettişleri: Rus paralı askerleri Libya’da “savaş suçları” işledi

BM insan hakları müfettişleri tarafından hazırlanan raporda, Libya'da bulunan Wagner adlı Rus şirketi için çalışan Rus paralı askerlerinin bazı tutukluları infaz ederek ve sivil yerleşim bölgelerine mayınlar yerleştirerek savaş suçları işlediklerine dair suçlamalar getirildi.

KRONOS 04 Ekim 2021 DÜNYA

BM insan hakları müfettişleri Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Libya’daki Rus paralı askerlerinin bazı tutukluları infaz ederek ve sivil yerleşim bölgelerine mayınlar yerleştirerek savaş suçu işlediklerini tespit ettiklerini bildirdi. Libya’daki savaş suçlularına ilişkin gizli tuttukları bir şüpheli listesi hazırladıklarını belirten BM müfettişleri, ayrıca, birden fazla tarafın bu suçları işlemiş olduğunu da vurguladılar.

Mohamed Auajjar liderliğindeki BM gerçek bulma misyonu konuya ilişkin hazırladığı ilk raporunda, “Yaptığımız soruşturmalar, çatışmaların bazı taraflarının uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini ve potansiyel olarak savaş suçları işlediğini göstermektedir” dedi.

Raporda, bir Rus güvenlik firması olan Wagner’e bağlı paralı askerlerin ellerindeki mahkumları Eylül 2019’da infaz ettikleri suçlaması getirilerek “Dolayısıyla Wagner personelinin savaş suçu işlemiş olabileceğine inanmak için makul nedenler bulunmaktadır” denildi.

Raporda ayrıca, Wagner personelinin geride bıraktığı bir bilgisayar tabletinde, doğu güçlerinin geri çekilmesiyle terk edilen bölgelerde, sivil binaların yakınında kara mayınlarının yerleştirildiği 35 yeri gösteren bir haritanın bulunduğu belirtildi. Çoğunluğu Rusya’da yapılan mayınların, Haziran 2020’den bu yana evlerine dönen sivilleri öldürdüğü ve sakat bıraktığı kaydedildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dGazeteci Acarer’den Yaycı’ya: Libya’da silah satışına ve SADAT’a alan açtın

dFransız dergisi: Türkiye’nin gönderdiği savaşçılar Libya’da tarihi eser kaçakçılığı yapıyor

dTürkiye, Libya konferansının sonuç bildirgesine şerh koyan tek ülke oldu

 

Halihazırda BM arabuluculuğunda bir geçici hükümet kurulduğu için taraflar ateşkes halinde olsa da, on yıldır çalkantı içinde olan Libya’da, doğuda ve batıda üslenen rakip hükümetleri destekleyen güçler arasındaki iç savaş henüz bitmiş değil. Her iki taraf da bölgesel güçler, yabancı savaşçılar ve paralı askerler tarafından destekleniyor. Rusya, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri doğudaki, Türkiye ise batıdaki hükümeti destekliyor.