Bu da KDV zammı

Berber, kuaför, lokanta, kahvehane, tamirhane, kuru temizleme dahil onlarca mal ve hizmetteki Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi 1 Ekim 2021 tarihinden itibarıyla sona erdi. 70 ile 100 baz puanlık KDV artışı zam sağanağına yol açacak.

KRONOS 04 Ekim 2021 EKONOMİ

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında fiyat artışlarını yavaşlatmak, bazı mal ve hizmetleri ucuzlatmak maksadıyla geçen yılın temmuz ayından bu yana devam eden indirimli Katma Değer Vergisi (KDV) uygulaması 30 Eylül’de sona erdi.

Birçok mal ve hizmetteki yüzde 1’lik KDV yüzde 8’e, yüzde 8’lik KDV oranı da yüzde 18’e çıktı. 1 Ekim itibarıyla KDV’deki artış sebebiyle berber, kuaför, terzi, düğün ve nikah salonları, beyaz eşya tamiri, televizyon ve bilgisayar tamiri, oto tamiri, sinema, tiyatro, otobüs biletleri, kahvehane, kebapçı, otel ve pansiyon ücretlerine zam yağacak.

KDV ARTIŞI FİYATLARA YANSITILACAK

1 Ekim itibarıyla KDV yükü 8 ila yüzde 10 puan birden artan bu ürünlere yükselen KDV oranında zam gelmesi bekleniyor. KDV’yi nihai tüketici, yani mal ve hizmeti satın alan halk ödediği için zammın faturası da halka çıkacak.

Uygulamanın devreye girmesiyle yolcu taşıma biletleri, alkollü içecekler hariç yeme içme hizmetleri, berber, kuaför ve güzellik salonları, Cep telefonu, bilgisayar, saat bakım onarımı, motosiklet ve oto tamirinde KDV oranı yüzde 18 oldu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dSüre doldu, lokanta ve oteller için KDV muammaya döndü

dSigaraya da zam geldi

dLPG’ye 64 kuruş zam geldi

 

Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik ve beyaz eşya tamiri, kombi, şofben bakım ve onarımı, sıhhi tesisat, boya badana işleri, düğün salonları, süs bitkileri ile çiçek teslimlerinde de KDV yüzde 18’e yükseldi.

İşyeri kiralama hizmeti, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstili onarım ve tamiratı, ayakkabı onarımı ve boyama, kuru temizleme, çamaşırhane, ütü hizmetleri, halı yıkama, ev ve bahçe gereçlerinin onarımı, mobilya ile ev döşeme bakım onarımında da KDV artık yüzde 18 olarak uygulanacak.

HANGİ KALEMLERDE KDV ORANI YÜZDE 8’E ÇIKTI?

Uygulamanın sona ermesiyle sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretleri, kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, paket yemek servisleri, lokanta, içkili lokanta ve kebapçıdaki yiyecek ve içeceklerde KDV yüzde 8’e çıktı.

Otel, motel, pansiyon ve tatil köylerinde de yüzde 8 KDV uygulanacak.