‘CHP’nin ‘Kürt sorunu’ konusundaki çıkışı cesaretlendirilmeli’

Çözüm süreci döneminde TBMM'de kurulan komisyona CHP'nin üye vermemesini eleştiren HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunu çıkışı için de "Cesaretlendirilmeli, mutlaka gündem olmalı" dedi. Buldan, "Kürt sorunu sadece HDP’nin, Kürtlerin sorunu değildir" diye de ekledi.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, deklarasyonla açıkladıkları tutum belgesini ve bundan sonraki süreci değerlendirirken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa ilişkin son açıklamalarını önemli bulduklarını vurguladı. Buldan, T24’ten Şirin Payzın‘ın sorularını yanıtladığı programda dikkat çekici mesajlar verdi.

‘HDP’NİN KAPATILMAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Şirin Payzın’ın “Muhalefet cephesinde tutum belgesi konusunda destek var. HDP’ye  hâlâ kapatma davası mümkün mü?” sorusuna Buldan, “HDP’ye kapatma davası zaten siyasi bir karar. Bu kadar sorun varken bir de HDP’nin kapatma davasını bir kriz haline getirmek Türkiye’nin yararına olacak bir gelişme değil. Dolayısıyla biz HDP’nin kapatılmayacağını düşünüyoruz. Hiçbir somut delilin olmadığı bir iddianame. Bu kadar krizin içinde 5-6 ay sonra yeniden bir kriz yaratmanın ve yaşatmanın Türkiye’yi bir dönem daha geri götürmekten başka hiçbir faydasının olmadığı bir gelişme olarak nitelendiriyoruz” yanıtını verdi. Buldan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

‘CHP’NİN KOMİSYONA ÜYE VERMEMESİ YANLIŞTI’

“O dönem açısından yanlış olan neydi? CHP’nin Meclis’te kurulan komisyona üye vermemesi büyük bir yanlıştı. O dönem açısında söylüyorum. Barış ve müzakere sürecinde Meclis’te bir komisyon kuruldu. Bu komisyona CHP üye vermedi. Vermemesinden kaynaklı CHP bu sorunun çözümünde çok katkısı olan bir parti olarak ortaya çıkmadı.”

‘CHP’NİN KÜRT SORUNU ÇIKIŞI CESARETLENDİRİLMELİ’

“Bugün CHP’nin Kürt sorununun Meclis’te çözülmesi ve HDP’nin bu konuda muhatap alınması görüşünün önemli olduğunu düşünüyorum. CHP’nin bu çıkışı daha da cesaretlendirilmeli. Mutlaka gündem olmalıdır.”

‘KÜRT SORUNU SADECE HDP’NİN, KÜRTLERİN SORUNU DEĞİLDİR’

“Kürt sorunu sadece HDP’nin, Kürtlerin sorunu değildir, Türkiye’nin tamamını ilgilendiren temel sorundur. Sorunun çözümsüzlüğünden kaynaklı yaşanan krizler var Türkiye’de. Bu sorunun çözümü, biz barış ve müzakere sürecinde İmralı Adası’nda yaptığımız bütün görüşmelerde Abdullah Öcalan’ın da ifade ettiği en temel meselelerin başında sorunun çözümünün Meclis’te çözülmesi gerektiğine olan inançtır.”

‘MUHATAP ELBETTE HDP’DİR ANCAK BAŞKA AKTÖRLER DE VAR’  

“CHP’nin işaret ettiği Meclis ayağı elbette ki önemlidir, biz de bunu destekliyoruz. Muhatap elbette ki HDP’dir ancak başka aktörler de vardır.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKılıçdaroğlu: Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz

dCHP’li Kaya: HDP’yi yok sayarsanız ‘Kürt sorununu’ çözemezsiniz

dCHP’li Salıcı: Kürt sorunu görmezden gelinerek siyaset yürütülemez

 

‘SÜREÇ ŞEFFAF İŞLEMELİ’

“Şeffaf işlemeli süreç, gizli kapaklı, kapılar ardında herhangi bir tartışmanın, belgenin görüşülmesinin çok sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Biz o dönem herhangi bir görüşmeden hemen sonra  yaptığımız en ufak açıklama bile AKP hükümeti tarafından eleştirilere maruz kalıyorduk. Bütün bunların daha şeffaf tartışılması anlayışındayım. Bu işin içerisinde 3 yıl çalıştım, inanın 2 gün evimde kalmadım. Kandil- İmralı – hükümet görüşmeleri çerçevesinde İmralı heyeti olarak mekik dokuyarak geçirdik. Hepsi iktidarın bilgisi dahilinde, bugün o dönem yaptıklarımızla yargılanır hale düştük.”