Çay fırlatan öğrencilere tutanak: ‘Taklit ederken alaylı tavır sergilediniz’ 

Kocaeli Anadolu Lisesi'nde bir sınıfta poşet çay fırlatan öğrenciler hakkında 'Cumhurbaşkanını alaylı bir tavırla taklit ettikleri' gerekçesiyle tutanak tutuldu. Okul Müdürü "Bunu da yapmayalım, ne yapalım? Ben burada yöneticiyim. Bu işlemi yapmayacaksam burada oturmayayım" dedi.

KRONOS 07 Ekim 2021 GÜNDEM

Kocaeli Anadolu Lisesi’nde bir öğrencinin, sınıf arkadaşlarına paket çay fırlatması okul yönetiminin öğrenciler hakkında tutanak tutmasıyla sonuçlandı. Okul yönetimi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halka çay fırlatmasını ‘alaylı bir tavırla taklit ettikleri’ gerekçesiyle öğrenciler hakkında uyarı tutanağı tuttu.

‘CUMHURBAŞKANIMIZI TAKLİT ETTİNİZ’

Kocaeli Gazetesi‘nin haberine göre, konuyla ilgili okul yönetimi tarafından öğrenciler hakkında tutulan tutanakta şu ifadeler yer aldı: “08.50 civarında sınıf içinde sallama çay poşetlerini arkadaşlarınıza attığınız, bu davranışla Cumhurbaşkanımızı taklit ettiğiniz, bu davranışı yaparken alaylı bir tavır sergilediğiniz, bu eylemi arkadaşlarınızla daha önceden planladığınız yaptığınız açıklamadan tespit edilmiştir.”

ÖĞRENCİLER UYARILDI 

Öğrenciler, “Okul içerisindeki düzen ve disiplini, akademik ve sosyal başarı iklimini bozacak bu ve benzeri söz, eylem ve davranışlarınızın tekrar etmemesi, tekrarında ikinci bir uyarmaya gerek olmaksızın hakkınızda disiplin işlem yapılacağı” şeklindeki yönetmelik maddeleri hatırlatılarak uyarıldı.

‘BİR DAHA TEKRARI OLURSA…’

Okul müdürü Sabit Mehmet Limon, tutanağın herhangi bir disiplin cezası anlamına gelmediğini ve bu konularda dikkatli olmamaları konusunda velileri ve öğrencileri yazılı olarak uyardıklarını söyledi. Müdür Limon, şu ifadeleri kullandı:

“Velilere uyarılar yapıldı, ‘Bir daha tekrarı olursa bilerek yaptığınızı sayılır cezanızı alırsınız’ dedik. Tutanak bu anlama geliyor dedik velilere. Veliler ‘Tamam’ dedi. ‘Çocuklar bunu tekrar ederse ceza alırlar’ dedim. Resmi olmayan, yönetmeliğe dayanmayan bir işlem değil. Tespit ettiğimiz işlem yönetmeliğe aykırı değil, çocukların da aleyhinde değil. Bunu da yapmayalım, ne yapalım? O zaman teslim edelim okulu. Ben burada yöneticiyim, ben bu işlemi yapmayacaksam burada oturmayayım. Birçok veli ‘Hocam iyi yaptınız, gelmemiz iyi oldu; arkanızdayız’ dedi.”