Cem Toker’den ‘Pandora’ açıklaması: Olur da iktidar değişir tedbiri

İktidara yakın isimlerin tamamına yakının vergi cenneti ülkelerde şirketlerinin bulunmasını Liberal Parti eski lideri Cem Toker, "Kaçırılan, zaten vergi vermeyen bir grubun, 'olur da iktidar değişir, milyarlarımızı emniyete alalım' diye tedbir olarak kaçırdıkları paralarıdır." şeklinde değerlendirdi.

KRONOS 09 Ekim 2021 GÜNDEM

Liberal Demokrat Parti eski Genel Başkanı Cem Toker, Pandora belgelerinde vergi cennetinden şirketi bulunan çok sayıda ismin çıkmasını “olur da iktidar değişir; milyarları emniyete alalım” tedbiri olarak değerlendirdi.

Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ)’un paylaştığı ve 117 ülkeden 600’den fazla gazetecinin incelediği yaklaşık 12 milyon belge, vergi cennetleri sisteminin nasıl çalıştığını açık şekilde gözler önüne koydu. Listede Türkiye’den 220 isim yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı inşa eden Rönesan Holding, bir dönem Berat Albayrak’ın yönetici olduğu Çalık Holding’in vergi cennetinde şirketleri ortaya çıktı. ‘Pandora’dan Türkiye’de iktidardan aldığı tartışmalı ihaleler ve teşviklerle servetini katlayan Mehmet Cengiz ve kamu kuruluşu Ziraat Bankası’ndan aldığı kredileri yıllardır geri ödememesiyle gündeme gelen Demirören’ler de yeri aldı.

Belgelerin ortaya çıkmasının ardından, Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) Eski Genel Başkanı Cem Toker’den dikkat çeken bir paylaşım geldi.

İşte Toker’in paylaşımı şöyle: “Pandora’da kaçırılan “vergi” değildir…
Kaçırılan, zaten vergi vermeyen bir grubun, “olur da iktidar değişir, milyarlarımızı emniyete alalım” diye tedbir olarak kaçırdıkları paralarıdır.”