Cemil Bayık: Kürt sorununun çözümünde muhatap HDP, çözüm yeri Meclistir

'Kürt sorununun çözümünde muhatap kim?' tartışmasına Kandil de katıldı. PKK’nın Almanya’da yayımlanan gazetesi Yeni Özgür Politika, KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık’ın “Muhatap HDP’dir, çözüm yeri Meclis’tir” sözlerini manşete taşıdı.

KRONOS 30 Eylül 2021 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” açıklamasıyla başlayan ‘Muhatap kim?’ tartışmasına PKK liderlerinden Cemil Bayık’tan dikkat dikkat çekici bir yorum geldi. Bayık, adres olarak Meclis’i gösterdi, “Muhatap HDP’dir” dedi.

PKK’ye yakınlığı ile bilinen Sterk TV’ye konuşan KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, ‘muhataplık’ tartışması için “Anlamsız ve saptırma” dedi, Öcalan’ın yıllar önce “Kürt sorununun çözüm yeri Meclis’tir, muhatap HDP’dir” dediğini hatırlattı.

‘KÜRT SORUNUNU DİLE GETİRENLERE CESARET VERMELİYİZ’

Cemil Bayık, “Şu an Türkiye’de Erdoğan sonrası hesaplar yapılmaya başlandı. Özellikle CHP Kürt sorununu dile getirmeye başladı. Sizce CHP’nin bu çıkışının sebebi nedir” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Kürt sorununun artık daha da büyüdüğünü gördüler ve CHP bu yüzden Kürt sorununu tekrar gündeme getirdi. Eğer AKP-MHP siyasetini boşa düşürmeseydik CHP Kürt sorununu gündeme getirmeye cesaret edemezdi. CHP geçmişten beri var, neden daha önce Kürt sorununu dile getirmiyordu? Kürt sorunu bugün mü ortaya çıktı? Hayır 100 yıldır var. Şunu da belirtmeliyim ki Türkiye’de kim Kürt sorununa ilişkin bir çözüm geliştirirse, ne kadar eksikleri olsa da bizler adım atmaları için destek veririz. Taktiksel yaklaşılırsa zaten ortaya çıkar, bugün anlaşılmasa yarın anlaşılır. Kürt sorununu dile getirenlere cesaret vermeliyiz ki adım atsınlar.”


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d‘CHP’nin ‘Kürt sorunu’ konusundaki çıkışı cesaretlendirilmeli’

dDemirtaş: Kürt sorununda muhatap HDP, çözümün adresi TBMM’dir

 

ÖCALAN’IN SÖZÜNÜ HATIRLATIP ‘MUHATAP HDP’ DEDİ

Bayık, “muhatap Öcalan mı” tartışmasıyla ilgili soruya da Öcalan’ın “Kürt sorununun çözüm yeri Meclis’tir, muhatap HDP’dir” sözlerini hatırlatarak cevap verdi:

“Çünkü AKP’nin Kürt sorununu çözecek bir politikası yoktu. AKP’yi bir araç olarak kullanıyordu. Öcalan AKP’nin amacının seçimi kazanmak ve iktidarını sürdürmek olduğunu anladı. Bu yüzden sorunun resmiyette çözülmesi gerektiğini vurguladı. Öcalan Kürt sorununu kimsenin istismar etmemesi, saptırmaması için yasallaştırılması, Meclis’te olması ve komisyon kurulması gerektiğini belirtti.”