Ceylan Ertem de Hürriyet’in Altın Kelebek Ödülleri’nden çekildi

Şarkıcı Ceylan Ertem, ‘En iyi şarkı’, ‘En iyi klip’, ‘En iyi kadın şarkıcı’ gibi dallarda aday gösterildiği Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nden "Bir çok müzisyen arkadaşım ve sanatçı ustalarım gibi, ben de çekiliyorum" sözleriyle çekildiğini duyurdu.

KRONOS 05 Ekim 2021 GÜNDEM

Hürriyet gazetesinin magazin eki Kelebek tarafından verilen Altın Kelebek Ödülleri’nde “adaylık krizi” sürüyor. Birçok sanatçının adaylıktan çekildiğini duyurmasının yankıları devam ederken şarkıcı Ceylan Ertem de 3 dalda aday gösterildiğini belirterek, çekildiğini duyurdu. Pantene Altın kelebek Ödülleri’nden daha önce de opera sanatçısı Güvenç Dağüstün, gazeteci Candaş Tolga Işık ve REDD grubunun solisti Doğan Duru çekildiklerini duyurmuştu.

Ertem, ‘En iyi şarkı, En iyi klip, En iyi kadın şarkıcı’ gibi dallarda aday olduğunu öğrendiğini belirterek, “Altın Kelebek Ödülleri’nden, hem hayat görüşüme, hem yıllardır oluşturmaya ve kollamaya çabaladığım duruşuma oldukça ters yapıda olduğunu bildiğimden Hürriyet Gazetesinin (ve bu tür gerçekliği sisli olan yarışmaların) temsil ettikleri ve etmedikleri sebepleriyle, bir çok müzisyen arkadaşım ve sanatçı ustalarım gibi, ben de çekiliyorum” ifadelerini kullandı.

‘ÖDÜL ALSAM, ÜŞENMEYİP GİTSEM, UTANÇLA, ORADAN AYRILACAKTIM’

Ertem Magazin Gazetecileri ödül töreninde aldığı ödülü tutuklu gazeteci dostlarına adadığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Derin sessizlik yaşanmış ardından birçok köşe yazarı tarafından eleştirilmiştim. Benim değil, mevzuyla ilgili onların tüm gece ses vermeleri gerekirken ses vereni topa tutmayı tercih etmişlerdi. Muhtemelen Altın Kelebek’te de ödül alsam, üşenmeyip gitsem, benzer bir tepki ile orada olurdum. Yine sessizlikleriyle aynı mekanda yer alan bir çok meşhur kişinin benimle göz göze gelmekten kaçınmasıyla, ‘Ehe ehe’ diyerek mikrofonu elimden alan sunucunun ‘Başımıza iş aldık’ kaygılı yüzünü görüp içimin kararmasıyla, ‘Bir daha bu kadına ödül verilmesin, konuşmasın şarkısını söylesin’ öfkesinin günlerce üzerime saçılmasıyla performansları ve ürettikleriyle ne müziğe ne sanata gram katkı sağlamayan kişilerin birbirini pohpohlamasının manzarasıyla, içinde yer aldığım Türk müzik sahnesinin içeriğini karartan bir çok ismin ‘Yaptığına devam et’ onayı almasından duyduğum utançla, oradan ayrılacaktım. Hiiiiiç gerek yok dostlar. Hak edene saygılarımı iletiyor, dinleyicilerime sevgilerimi gönderiyorum.”