‘CHP emekli polislerle görüştü; teşkilatı yanına alan iktidarın yolunu açar’

Tolga Şardan: Kılıçdaroğlu, Türk siyasetinde örneği pek görülmeyen biçimde polis teşkilatının emeklileri ile bir araya geldi... Şunu belirteyim: Türkiye siyasetinde polis teşkilatı iktidar kilidinin anahtarıdır. Teşkilatı yanına alan iktidarın yolunu açar.

KRONOS 01 Ekim 2021 GÜNDEM

Güvenlik kaynaklarına yakın T24 yazarı Tolga Şardan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Türk siyasetinde örneği pek görülmeyen biçimde emniyet teşkilatın ‘hep ötelediği sol partinin lideri’ olarak polis emeklileri ile bir araya geldiğini belirterek ‘polis teşkilatını yanına alan iktidarın yolunu açar’ yorumunu yaptı.

Şardan, AKP’nin ‘benzer silahlı kurumlara alternatif olarak gördüğü teşkilata’ verdiği sözleri tutmamasının polis teşkilatı içinde hoşnutsuzluğu her gün daha da artırdığını ileri sürdüğü yazısında davete katılan Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Derneği Başkanı İsmail Çalışkan’ın Kılıçdaroğlu’na kapatılan Polis Koleji ve Polis Akademisi’nin yeniden açılması gerektiğini söylediğini kaydetti.

Tolga Şardan şunları yazdı:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin genel başkanı sıfatıyla Türk siyasetinde örneği pek görülmeyen – en azından 30 yıldan fazladır güvenlik bürokrasisini yakından izleyen gazeteci olarak benim tanık olmadığım – biçimde polis teşkilatının emeklileri ile bir araya geldi.

Hatta çoğunluğu tam tersi dünya görüşüne sahip bir teşkilatın emeklileriyle, hem de “teşkilatın hep ötelediği sol parti” lideri olarak buluştu Kemal Bey.

Ankara İl Başkanlığı’nın organize ettiği kahvaltıda CHP Genel Başkanı, misafir ettiği emekliler nezdinde tüm teşkilata mesajlar verdi.

Teşkilatta rahatsızlık yaratan olumsuzlukların giderilmesi, kişilere değil topluma hizmetin sağlanması, adil yönetim anlayışının uygulanması, Ankara’daki yönetim kademesinin pek umurunda gözükmüyor.

İktidarın sürekli kontrol altında tutmaya çalışması, benzer üniformalı ve silahlı kurumlara alternatif olarak gördüğü teşkilata verilen sözlerin tutulmaması, sorunların çözülmeyip yığılması teşkilat içinde her geçen gün hoşnutsuzluğu artırıyor.

CHP liderinin davetine katılan Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Derneği Başkanı İsmail Çalışkan ile görüştüm.

Uzun yıllar Ankara’daki karargâhta daire başkanı ve emniyet sözcüsü görevini yürüten Çalışkan, Kılıçdaroğlu’nun davetinden mutlu olduğunu belirtti.

Çalışkan, “salonda CHP ile ilgili siyasi en ufak bir pankart yoktu. Sadece Atatürk posteri ve Türk Bayrağı asılıydı” dedi.

Çalışkan, sohbette CHP liderine 3600 ek gösterge konusunu ve FETÖ’yle mücadele çerçevesinde kapatılan Polis Koleji ve Polis Akademisi’nin yeniden açılması gerektiğini hatırlattığını söyledi.

Son olarak şunu belirteyim: Türkiye siyasetinde polis teşkilatı iktidar kilidinin anahtarıdır. Teşkilatı yanına alan iktidarın yolunu açar.