Çin ‘barışçıl birleşme’ teklif etti, Tayvan reddetti: ‘Kışkırtma, taciz etme’

Çin lideri Xi, Tayvan ve Çin arasındaki buzları eritmek için adım attı. 'Bundan sonra şiddeti değil, egemenliği savunacağız' diyen Xi, 'iki ülke barış içinde yaşayabilir' diye konuştu. Tayvan reddetti.

KRONOS 09 Ekim 2021 DÜNYA

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, adadaki artan gerilim devam ederken Tayvan ile “yeniden birleşmenin” gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Xi, birleşmenin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi, ancak Çin halkının ayrılıkçılığa karşı “şanlı bir geleneğe” sahip olduğu konusunda da uyardı.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim devam ediyor. Gerilimin Çin tarafından ılıman adımlar gelirken, Tayvan gerekli olumlu adımları atmaya yanaşmıyor. Tayvan kendisini egemen bir devlet olarak görürken, Çin onu ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor. Xi Jinping’in açıklamaları, Çin’in son günlerde Tayvan’ın hava savunma bölgesine rekor sayıda askeri jet göndermesinin ardından geldi. Bazı analistler, uçuşların adanın Pazar günkü ulusal günü öncesinde Tayvan başkanına bir uyarı olarak görülebileceğini söylüyor. Tayvan Savunma Bakanı, Çin ile olan gerilimin son 40 yılın en kötü seviyesinde olduğunu söyledi.

ÇİN’İN BİR DEVLET İKİ SİSTEM İSTEĞİ KABUL GÖRMÜYOR

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Cumartesi günkü sözleri, Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik her türlü girişimi “parçalamaya” söz verdiği Temmuz ayından çok daha uzlaştırıcıydı. Jinping, 1911’de Çin’in son imparatorluk hanedanını deviren devrimin 110. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen bir etkinlikte konuşurken, “barışçıl bir şekilde” birleşmenin “Tayvan yurttaşları da dahil olmak üzere Çin ulusunun genel çıkarlarına en uygun” olduğunu söyledi. Ama ekledi: “Hiç kimse Çin halkının kararlılığını, iradesini, ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmadaki güçlü yeteneğini küçümsememelidir.” dedi.

Vatanın tam olarak yeniden birleştirilmesine ilişkin tarihi görev yerine getirilmelidir ve mutlaka yerine getirilecektir diyen Jinping, birleşmenin Çin’in bir parçası olan ancak yüksek derecede özerkliğe sahip olan Hong Kong’da uygulanana benzer bir “bir ülke, iki sistem” ilkesi altında gerçekleştiğini görmek istediğini söyledi. Ancak Tayvan Cumhurbaşkanlığı Ofisi, kamuoyunun bir ülke, iki sistemi reddetme konusunda çok net olduğunu söyledi. Ayrı bir açıklamada, Tayvan Anakara İşleri Konseyi Çin’i “provokatif izinsiz giriş, taciz ve yıkım adımlarını” bırakmaya çağırdı. Xi Jinping, Pekin’de konuşmadan kısa bir süre önce, Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, Çin’i gerilimi körüklediğini açıklamıştı.