Çip krizi fabrika kapattırdı

Otomotiv devi Opel çip tedarikindeki aksaklıklar sebebiyle Almanya'nın Eisenach şehrindeki tesiste üretime 2022 yılına kadar ara verecek.

KRONOS 01 Ekim 2021 EKONOMİ

Çip krizi beyaz eşyadan otomotive kadar sanayinin hemen her sektörünü vurdu. Fransız PSA tarafından satın alınan Alman otomobil üreticisi Opel çip krizi yüzünden bir tesiste 2022 yılına kadar üretimi durduracak.

Opel’den yapılan açıklamada, Eisenach şehrindeki tesisin tedarik zincirindeki sıkıntılar ve küresel çip kıtlığı sebebiyle gelecek haftadan itibaren en az 2022 yılına kadar kapatılacağı belirtildi. En az 1.800 çalışanın ücretsiz izne gönderileceği belirtiliyor.

Opel’in Grandland modelinin üretildiği fabrikada, üretimin “tedarik zinciri durumunun izin verdiği ölçüde” gelecek yıl yeniden başlayacağı bildirildi.

OTOMOTİV FİRMALARINA 210 MİLYAR DOLARA MÂL OLACAK

Otomobil imalatı, modern otomobiller için gerekli olan yarı iletkenlerin kıtlığı başta olmak üzere tedarik zincirlerindeki kesintilerden etkileniyor.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dCam fiyatlarına yüzde 21 zam

dÇip krizi bitmeden yeni bir şok dalgası

dÇip krizi Renault’u vurdu: Fabrika üretime 4 gün ara verdi

 

Danışmanlık firması AlixPartners’ın yaptığı araştırmaya göre, yarı iletken çip krizi, küresel otomotiv endüstrisinde 2021 yılında 210 milyar dolarlık ciro kaybına sebep olacak.

Çip krizi sebebiyle otomotiv sektöründe bu yıl 7,7 milyon araçlık üretim kaybı olması bekleniyor.