Çöküş daha şiddetli olabilir

Evergrande başta olmak üzere Çinli emlak şirketlerinin borçlarını ödeyememesi piyasalarda tansiyonu yükseltti.

KRONOS 07 Ekim 2021 EKONOMİ

Yatırı bankası Goldman Sachs analistleri, Çin’de bu hafta emlak geliştirme şirketi Fantasia’nın sürpriz temerrüdünün ve sektörün fon sağlama zorluklarının “beklenenden daha şiddetli” olabileceği ikazında bulundu.

Analistler, Fantasia’nın 4 Ekim Pazartesi günü vadesi gelen 205,7 milyon dolarlık tahvilinin geri ödemesini gerçekleştirememesinin riskleri artırdığına işaret etti. Banka raporunda yatırımcılar diğer emlak geliştirme şirketlerinin de benzer durumda olup olmadığını sorgulamaya yönelttiği kaydedildi.

Chinese Estates Holdings Ltd. hisseleri, milyarder Lau ailesinin şirketin azınlık paylarını satın almayı teklif etmesinin akabinde Hong Kong piyasasında yüzde 32 kadar yükseldi.

29 EYLÜL’DE HİSSELERİ İŞLEME KAPATILDI

Chinese Estates, uzun süredir zor durumdaki Çinli emlak devi China Evergrande Group’un destekçisi konumundaydı, ancak son dönemde şirketteki payını azalttı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dPiyasalarda Evergrande şoku

dFaiz indi, dolar ne olacak?

dKamyoncudan sonra bankacı krizi

 

Chinese Estates hisselerinin işlemleri 29 Eylül’den beri durdurulmuştu. Yatırımcılar halen Evergrande’nin “ana işleminin” ayrıntılarını açıklamasını bekliyor.

Şirketin, hisselerinin Hong Kong piyasasında Perşembe günü öğleden sonra tekrar işlem görmeye başlayabilmesi için piyasaya yerel saat ile 13:00’e kadar bilgi vermesi gerekiyor.