Demirören borçlarını ödeyemiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakın işadamlarından biri olan Yıldırım Demirören borç ötelemesi için başta Ziraat Bankası olmak üzere alacaklı bankalarla masaya oturdu.

KRONOS 05 Ekim 2021 EKONOMİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakın çizgiden yayın yapan Kanal D, CNN Türk ve Hürriyet gibi medya kuruluşlarının sahibi Yıldırım Demirören aldığı kredilerin ödeme tarihlerini ötelemek için bankalarla müzakere yürütüyor.

Borç yapılandırma görüşmelerinde tutarın faiz hariç 2 milyar doları aşabileceği belirtilirken, daha önceki haberlerde tutarın 1,4 milyar dolar civarında olduğu kaydedilmişti.

Demirören Grubu, 2018’de Aydın Doğan’a ait medya şirketleri ile Milli Piyango ihalesi için kullandığı kredileri ödemekte güçlük çektiği belirtiliyor.

ZİRAAT KREDİSİ İLE DOĞAN’IN GAZETE VE TELEVİZYONLARINI DEVRALMIŞTI

Doğan Medya’yı devralırken üç kamu mevduat bankasından biri olan Ziraat Bankası, Demirören’e Doğan Medya’yı devralırken 800 milyon Amerikan Doları kredi tahsis etmişti.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, yapılandırma görüşmeleri, medya satın alması sırasında Ziraat Bankası’ndan kullandırılan 800 milyon dolarlık kredi ile enerji ve şans oyunları sektörleri için grubun kullandığı 1,2 milyar dolarlık krediden oluşuyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAlman BDDK’sı, Ziraat Bankası’na kapatmaktan beter cezalar verdi

dZiraat Bankası kurtaracaktı: Simit Sarayı’na sürpriz ortak

d‘Ziraat Bankası’nı Almanya’da kayyım atanacak duruma nasıl düşürdünüz?’

 

Reuters’ta geçen haftalarda Demirören Grubu’nun 1,4 milyar dolara kadar borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberi yer almıştı.

KREDİLERDE KAMU BANKALARI AĞIRLIĞI

Konuya yakın üç bankacılık kaynağı, grubun gelirleri artırmakta zorlandığını belirterek, 800 milyon dolar borç için Ziraat Bankası ile yapılandırma görüşmelerinin yürütüldüğünü kaydetti. Enerji ve şans oyunları için bankalardan kullanılan 1,2 milyar dolar borç için de kamu bankaları ağırlıklı olmak üzere 8-9 banka ile yapılandırma görüşmelerinin devam ettiğini ifade etti.

Ziraat Bankası ve Demirören Grubu konu ile ilgili bir yorum yapmadı.

Doğan Grubu’nun Demirören Grubu’na medyadaki hisselerini satmak için Mart 2018’de protokol imzalanmış; ardından Doğan Holding’in yazılı ve görsel medyadaki önemli varlıklarının 916 milyon dolar üzerinden nakden ve peşin olarak satılması işlemi tamamlanmıştı.

Demirören satın alma sırasında Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmıştı.

DEMİRÖREN’İN BAZI ŞİRKETLERİ SATMASI GEREKEBİLİR

Bir bankacılık kaynağı, müzakerelerin zorlu geçeceğini belirterek, “Şu anda yapılandırma görüşmelerinde çeşitli opsiyonlar üzerinde duruluyor. Vadelerin uzatılması, balon ödeme eklenmesi, ‘hair cut’ olup olmayacağı, borcun TL’ye dönmesi gibi opsiyonlar üzerinde çalışılıyor. Ancak henüz netlik kazanan bir durum yok.” dedi.

Bir diğer kaynak ise balon ödeme eklenmesi hâlinde alacaklı bankaların Demirören’den bazı şirketleri elinden çıkarmasını isteyebileceğinin altını çizdi.

Medya, gayrimenkul, şans oyunları, turizm gibi alanlarda faaliyet gösteren Demirören Holding enerji sektöründe faaliyet gösteren Güzel Enerji (Total Oil Türkiye) ve M Oil’i 2020 yılında Ordu Yardımlaşma Kurumu’na (OYAK) satmıştı.