Devlet destekli siber saldırıların yarıdan fazlası Rusya’dan

Microsoft'un Dijital Savunma Raporuna göre, son bir yılda dünyada devlet destekli gerçekleştirilen siber saldırıların yüzde 58'i Rusya tarafından yapıldı. Saldırıların ana hedefindeki ülke ise ABD oldu.

ZAFER CAĞRI 10 Ekim 2021 DÜNYA

Dünyada en popular saldırıların başında siber saldırılar geliyor. Bazı hacker grupları ve devletler tarafından kullanılan siber saldırılar adından son dönemde sıkça söz ettirdi. Yazılım devi Microsoft, Temmuz 2020 ile Haziran 2021 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan yıllık Dijital Savunma Raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda dikkat çeken ülke ise Rusya oldu. Peki, devlet destekli siber saldırıların en yaygın olduğu ülke hangisi? Siber saldırıların en çok hedef aldığı ülkeler hangileri?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yazılım devi Microsoft 134 sayfalık Dijital Savunma Raporunu yayımladı. Raporun temel amacı, dünya çapındaki işletmelerin, kuruluşların ve hükümetlerin siber dünyayı daha iyi anlamalarına ve geniş siber güvenlik ortamında kendilerini korumalarına yardımcı olmaktır. Salgın sırasında Microsoft, siber saldırılarda bir artış olduğunu fark etti. Raporda, salgın sürecinde siber saldırıların artmasına neden olarak, ‘’Özel sektörün uzaktan çalışanları desteklemedeki rolü, artan sağlık hizmetleri, Covid-19 aşı araştırmaları ve Covid-19 aşı dağıtımı da onları hükümetlerinin ulusal güvenliği veya istihbarat amaçları için bilgi arayan bu karmaşık aktörler için daha yaygın hedefler haline getirdi’’ gösterildi. Bu siber saldırılar, bir hükümet için hedefleri bozmak veya tehlikeye atmak ve değerli verilere erişmek için güvenliklerini ihlal etmek için çalışan devlet aktörleri tarafından yapılıyor.

SİBER ATAKLARIN YARISINDAN ÇOĞU RUSYA TARAFINDAN YAPILIYOR

Microsoft’un çalışmasında ana vurgu, Rusya üzerinden yapıldı. Rapora göre, dünya genelinde devlet destekli siber saldırıların yüzde 58’i Rusya tarafından yapılıyor. Ülkedeki bilgisayar korsanlarının başarı oranı, geçen yıl yüzde 21 iken 2021’de yüzde 32’ye yükseldi. Rapora göre, Microsoft’un radarındaki tek ülke Rusya değil. Kaydedilen en yüksek saldırı hacmi Kuzey Kore, İran ve Çin’den kaynaklandı. Güney Kore ve Türkiye ise ilk kez Microsoft’un yıllık raporuna girdi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dAlmanya: Parlamentoya yapılan siber saldırıların arkasında Rusya var

dSiber saldırı şüphesi arttı, işlemler ağır aksak: Akbank’ta neler oluyor?

dAzerbaycan’ın devlet e-posta sistemine siber saldırı iddiası

 

SİBER SALDIRILARIN ANA HEDEFİ ABD

Siber saldırıların ana hedefi olan ülkelerin başında ise ABD geliyor. Bilgisayar korsanları, esas olarak ABD merkezli ağ izleme yazılımı şirketi Solar Winds gibi dış politika, ulusal güvenlik veya savunma ile ilgili kurumlara odaklanıyor. Microsoft’un raporuna göre, tüm dünyada son bir yılda gerçekleştirilen siber saldırıların yüzde 46’sı ABD’yi hedef aldı. Bu alanda ABD’nin hemen ardından yüzde 19 ile Ukrayna geliyor. Siber saldırıların en sık hedef aldığı üçüncü ülke ise İngiltere oldu. Son 1 yılda İngiltere’ye siber saldırıların yüzde 9’u gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında siber saldırıların en sık hedef alındığı ülke Almanya ve Belçika oldu. Son 1 yılda bütün dünyada devlet destekli gerçekleştirilen siber saldırıların yüzde 3’ünün hedefi Almanya ve Belçika oldu.