Doğalgaz el yakıyor, kömüre dönüş başladı

Avrupa'da doğalgaz fiyatları yüzde 4 yükselişle megawatt saat başına 90 euronun üzerine çıkarken, Almanya'da elektrik fiyatı 124 euro oldu.

KRONOS 30 Eylül 2021 EKONOMİ

Kış mevsimine sayılı günler kala doğalgaz ve elektrik fiyatları tırmanıyor. Avrupa doğalgaz fiyatı için gösterge niteliğindeki Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz sözleşmesi yüzde 4 yükselerek, megawatt saat (mWh) başına 90 euroya ulaştı.

29 Eylül’de Türkiye spot doğalgaz fiyatları da rekor tazeleyerek 1.000 metreküp başına 2 bin 800 TL’ye çıktı. 28 Eylül’de spot doğalgazın fiyatı 2 bin 552 TL seviyesindeydi.

Avrupa Birliği (AB) karbon izin kontratlarının fiyatı ise 62 euro civarında bulunurken, Avrupa’da kömür fiyatları 150 euro civarında seyrediyor.

ELEKTRİK SANTRALLERİ KÖMÜRE YÖNELDİ

Doğalgaz fiyatlarındaki artışın elektrik üretimi için kâr marjını düşürmesiyle elektrik üreticileri kömüre yöneldi. Üreticilerin kömüre yönelmesiyle birlikte Avrupa’da karbon emisyon izin kontratlarının fiyatı da 1 senede iki katını aştı.

Bloomberg NEF’in raporuna göre, linyitten elektrik üretimi artan enerji fiyatlarıyla birlikte daha kârlı bir hâle gelirken linyitten üretilen elektriğin fiyatı da mayıs ayından bu yana mWh başına 25 euroya yakın arttı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

dKılıçdaroğlu’ndan Saray’a: Hanelere elektrik ve doğalgaz zammını aklından geçirme

dHarley bisiklet, üstelik elektrikli

dDoğalgaz fiyatları rekor kırdı

 

Kömürden elektrik üretmek isteyen üreticiler, her bir ton karbon emisyonu için izni satın almak mecburiyetinde. Kömürden üretimin artması da karbon salınımını artırarak karbon izinlerine olan talebi körükledi. Bu da karbon izin kontratlarının fiyatını önemli ölçüde yukarı taşıdı.

Karbon izin fiyatlarının artması da kömürden elektrik üretimini daha maliyetli bir hale getirerek Avrupa ve İngiltere’de elektrik fiyatlarının rekor kırmasına sebep oldu.