Hintli milyarder pizzanın dilimine 283 milyon TL ödedi

Hindistan'ın önde gelen zincir restoranlarının sahibi Jubilant, Domino’s Pizza’da yeni hisse dilimi alarak payını yüzde 49,9’a çıkardı.

KRONOS 01 Ekim 2021 EKONOMİ

8 ay önce Domino’s Pizza’nın sahibi DP Eurasia’dan yüzde 33’lük hisse alan Hintli dev, 283 milyon Türk Lirası tutarında ilave hisse alımıyla payını yüzde 49,9’a çıkardı.

Türkiye’de 74 milyar liralık yeme-içme pazarı içerisinde pizzanın payı 1,8 milyar TL. Pazarın en önemli oyuncusu ise sektörün yarısını kontrol eden Domino’s Pizza; Türkiye, Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’ı “DP Eurasia” isimli şirket üzerinden idare ediyor.

2019’da 1,4 milyar liralık satış hasılatı elde eden DP Eurasia toplam 765 şubeye sahip. Şubelerin 550’si Türkiye’de, 203’ü Rusya’da, geri kalanı ise Gürcistan ve Azerbaycan’da. 4 ülkedeki franchise haklarını elinde bulunduran DP Eurasia’yı 2010 yılında özel sermaye fonu Turkven satın almıştı.

Turkven ile büyüyen ve strateji değiştiren DP Eurasia önceki aylarda Asya’dan önemli bir yatırım almıştı.

2021 yılı şubat ayında Hindistan’ın en önemli fast food şirketlerinden Jubilant Foodworks, DP Eurasia’nın yüzde 33’üne ortak olmuştu. Dünya’nın haberine göre Hintli şirket, DP Eurasia’dan yüzde 16’lık hisse daha aldı ve payını yüzde 49,9’a çıkardı.

HİNTLİ MİLYARDER KARDEŞLER 

Asyalı dev Jubilant, Hintli milyarder kardeşler Shyam ve Hari Bhartia tarafından 1995 yılında kuruldu. Jubilant Foods, Domino’s Pizza’nın Hindistan, Sri Lanka, Bangladeş ve Nepal’deki fikri mülkiyet haklarını elinde bulunduruyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

d“Milletin aklıyla alay etmeyin” demişti: Murat Ülker’den keskin dönüş

dBİM, ETİ ile Ülker’e rakip olacak

dÜnlü spiker “miras” bırakmayacak

 

Söz konusu ülkelerde 1.314 restorana sahip olan Jubilant, Hindistan’da 32 şubesi bulunan Dunkin’ Donuts ve Hong’s Kitchen markalarını da yönetiyor.

Hisseleri Hindistan Borsası’nda işlem gören Jubilant Foods’un yıllık satış hasılatı 600 milyon dolara yaklaşıyor. 32 bin kişiyi istihdam eden Jubilant ilaç, tarım, sağlık, enerji, otomotiv gibi sektörlerde de faaliyet gösteriyor.